3 przydatne rady dotyczące rozliczenia PIT

Posted by in Finanse

Przygotowywanie się do składania rozliczenia PIT za ostatni rok wiąże się często z ogromnym stresem, koniecznością przeznaczenia na cały proces przynajmniej kilku godzin i kilku złotych.  Warto jednak zwrócić uwagę na kilka cennych wskazówek, które zdecydowanie ułatwiają cały proces. O co dokładniej chodzi? Zachęcamy do przeczytania tego artykułu, aby zagwarantować sobie o wiele większy komfort podczas rozliczania się z urzędem skarbowym.

WYBÓR ODPOWIEDNIEGO FORMULARZA

zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia konieczności ponownego wypełniania całego dokumentu. Osoby, które po raz pierwszy zabierają się za wypełnianie dokumentu PIT, czasami mogą mieć z tym problem. Chociaż najczęściej wypełnianym rozliczeniem jest PIT-37 (do pobrania tutaj), warto zwrócić także uwagę na inne jego wersje. Dla osób zajmujących się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej został przeznaczony dokument PIT-36 (do pobrania tutaj), podczas gdy osoby posiadające dochody dzięki akcjom, obligacjom i innym papierom wartościowym, powinny skorzystać z rozliczenia PIT-38.

KORZYSTANIE Z POMOCY KSIĘGOWYCH

idealne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają zbyt wiele wolnego czasu, czy które przystępują po raz pierwszy do składania deklaracji, nie posiadając w tym zakresie znaczącej wiedzy. Profesjonalne usługi księgowych pozwolą na uniknięcie jakichkolwiek nieprawidłowości, dając jednocześnie satysfakcję prawidłowego rozliczenia się z urzędem skarbowym przed upływem ostatecznego terminu. Niestety, tego rodzaju pomoc często bywa dość kosztowna, co zdecydowanie wpływa na jej dość niską popularność, jednak z punktu widzenia wielu osób jest to często jedyne sensowne rozwiązanie.

SPOSÓB SKŁADANIA DOKUMENTU

w tym przypadku można wykazać się całkiem sporą elastycznością. Zarówno składanie deklaracji bezpośrednio w urzędzie skarbowym, jak i pośrednio poprzez wykorzystanie zalet Internetu lub usług pocztowych i kurierskich, przyniesie takie same efekty. Osobom, które chciałyby zaoszczędzić możliwie jak najwięcej czasu, poleca się przede wszystkim składanie PIT-u przez Internet, które zajmuje od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Sposób bezpośredniego rozliczania się najbardziej może przypaść do gustu osobom, które zawsze lubią mieć wszystko idealnie zorganizowane i potwierdzone. Dzięki wizycie w urzędzie skarbowym mogą one otrzymać potwierdzenie w postaci kopii dokumentu wraz z pieczątką i podpisem uprawnionego pracownika.