Jak ułożyć zbilansowaną dietę dla dziecka?

Posted by in Poradniki

Czasami zdarza się, że pomimo starań o zachowanie prawidłowej diety dziecko ma problemy zdrowotne lub niedobory mikroelementów. Kiedy warto udać się do lekarza i jak zwalczać problemy związane z ubogim jadłospisem? W tym artykule znajdziesz porady, które rozjaśnią ten temat.

Pierwszą rzeczą, jaką należy wykonać, jest przyjrzenie się diecie dziecka. Najlepiej założyć w tym celu dzienniczek. W takim notesie zapisujemy wszystkie posiłki i ilości pokarmu, jakie dziecko zjadło. Ważna jest w tym wypadku skrupulatność i systematyczność. Taki dzienniczek należy stosować w czasie od 2-4 tygodni. Taki pomiar da pełną wiedzę lekarzowi na temat jadłospisu i braków, a i rodzicom może dać do myślenia. W taki sposób można też odkryć niepokojące pierwsze symptomy chorób.

dziecko z arbuzem

Po podsumowaniu zestawienia można przejść do analizy i wysnucia wniosków. Może się okazać, że problemy dziecka wynikają nie ze złego zbilansowania, a na przykład z tego, że dziecko jest typowym niejadkiem. O tym jak poradzić sobie gdy dziecko nie chce jeść przeczytasz tutaj:

http://moj-dzidzius.pl/dziecko/jak-przekonac-dziecko-do-jedzenia

Czasami dziecko nie je konkretnych rzeczy np. warzyw i owoców, ale to nie znaczy, że nie można ich podać w innej postaci. Ważnym aspektem diety jest zapewnienie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Kluczowe jest tutaj białko, węglowodany, wapń, żelazo, witamina C, a także błonnik. Dzięki nim dziecko może się rozwijać. Prawidłowo sformułowany jadłospis powinien zapewniać dziecku minimalną dzienną dawkę zapotrzebowania na każdy, z tym elementów. Do sprawdzenia tych informacji można użyć książek lub skonsultować się z lekarzem dietetykiem.

W jakich przypadkach warto jest zasięgnąć porady lekarskiej? Wówczas gdy mamy problem z wprowadzaniem pokarmów do diety niemowlaka oraz gdy pojawiają się objawy alergii lub nietolerancji pokarmowej. Dobrym pomysłem będzie pójście do lekarza pediatry, jak również do specjalisty dietetyka. W wielu przypadkach konieczne jest wykonanie badań i testów alergicznych.