Dlaczego mamy kaca?

Posted by in Poradniki

To pytanie zadają sobie ludzie na całym świecie. Uwielbiamy dobrą zabawę, jednak czasami przeholowanie powoduje złe samopoczucie. Dlaczego mamy kaca? W tym artykule dowiesz się, co jest powodem tego cierpienia!

Zatrucie alkoholowe potocznie zwane kacem jest powszechnie znanym zjawiskiem. Do najczęstszych objawów zatrucia zaliczamy ostry ból i zawroty głowy, nudności, drżenie rąk i ugaszenia pragnienie. Nikt tego nie robi. To uczucie jest bardzo nieprzyjemne. Nie jest to jednak kara, a jedynie wynik reakcji chemicznych, jakie zachodzą w organizmie człowieka po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu – nie jesteśmy wtedy w stanie przetworzyć alkoholu co prowadzi do wystąpienia omawianych objawów. Skąd to się bierze?dlaczego mamy kaca?

Wszystkiemu winne jest odwodnienie. Badacze sprawdzili, iż wypicie zaledwie 250 ml alkoholu sprawia, że organizm wydala nawet 1000 ml wody! Ta zawrotna ilość sprawia, że organizm przestaje funkcjonować prawidłowo. Kiedy alkohol wyparowuje ciało zaczyna się domagać wody, która została utracona. Stąd bierze się suchość w ustach i wzmożone pragnienie.

Ból brzucha i mdłości mogą być objawem wzmożonej pracy nerek i wątroby, które starają się pozbyć toksyn i zanieczyszczeń. z organizmu. Drugim objawem picia alkoholu jest obniżenie poziomu cukru we krwi. To powoduje głód, ospałość i osłabienie, a czasem nawet ból głowy. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku osób chorych na cukrzycę, gdyż mogą zapaść w śpiączkę lub dostać zapaści.

Przyczyną kaca może być nie tylko nadmierne spożywanie alkoholu, ale również i jego mieszanie. Różne rodzaje alkoholu wchodzą w reakcje w układzie pokarmowym czyniąc spustoszenie. Z tego względu lepiej czasem trzymać się jednego rodzaju, niż potem żałować.

Jak poradzić sobie z kacem? Istnieje wiele sposobów. Lekarze zalecają zjedzenie pełnowartościowego posiłku, wypicie łyżeczki oliwy z oliwek, kefiru lub mleka. Rynku dostępne są też tabletki. Przede wszystkim najważniejsze jest nawodnienie organizmy, uzupełnienie niedoboru elektrolitów, podwyższenie poziomu cukru ( byle nie za dużo)