Aparat ortodontyczny – ceramiczny czy metalowy?

Posted by in Inne

Samo słowo aparat na zęby wywołuje, u wielu dorosłych i dzieci nieprzyjemne skojarzenia – nikt nie chce zepsuć swój wygląd tym „strasznym” urządzeniem. Ale czy są one tak naprawdę straszne? Jest kilka rodzajów aparatów i wybrać jakiś dla siebie nie lada zadanie. Porównamy dwa typy najbardziej popularnych aparatów, żeby pomóc w decyzji.

Metalowe aparaty

Metalowe klamry to klasyka leczenia ortodontycznego, sprawdzone czasem, o dobrej wydajności i niskich kosztach leczenia. Niektórych straszy widok nieestetycznych prętów w jamie ustnej, ale w wielu krajach, pacjenci starają się instalować metalowe aparaty, ze względu na modę. Systemy tego typu można podzielić na dwie główne kategorie – zawierające ligatury (gumki) i bez nich. Czym bardziej atrakcyjna jest obecność ligatur? Przede wszystkim, taka opcja jest bardziej przyjemna dla dzieci i młodzieży, tak jak ligatury są w różnych kolorach i można je często zmieniać, w zależności od swoich upodobań (mniej więcej raz w miesiącu). Wielobarwne ligatury robią aparat bardziej żywym, ciekawym i indywidualnym. Plusem ligatur są ich rozsądne koszty i niezawodność.

W strukturach bez tych gumek łuk mocuje się trwale w rowkach przy pomocy specjalnych „zamków”. Zamki te są dogodne tym, że szybko się montuje i łatwo usuwa się taki łuk, jeśli jest to konieczne. Z takim rodzajem aparatu rzadziej można odwiedzać lekarza – ortodontę (około raz na 2-3 miesiące), ponieważ nie ma potrzeby, aby regularnie zmieniać ligatury. Jeśli chodzi o wygląd, sytuacja jest dwojaka – bez gumowe aparaty są mniejsze, ale grubsze z powodu obecności zamków. A koszt ich jest wyższy. Zaletą takich układów jest niskie tarcie pomiędzy rowkami, a łukiem metalowym, tym samym pozycja zębów zmienia się nieco szybciej. Wśród korzyści można również wymienić bardziej prostą pielęgnację takiego aparatu – zęby czyści się z nimi łatwiej.

Ceramiczne lub szafirowe

Aparaty wykonane z ceramiki lub szafiru, są wybawieniem dla tych, którzy nie chcą przyciągnąć zbyt dużo uwagi. Ze względu na przezroczystość syntetycznego szafiru lub ceramiki przyjmującej kolor szkliwa, aparat ortodontyczny jest praktycznie niewidoczny, i to jest duży plus! Ceramika – materiał jest bardziej trwały i niezawodny, nie koloryzuje się, może dostosować się do koloru szkliwa, dzięki matowości nie blaknie. Systemy szafirowe są całkowicie przezroczyste, ale zauważalnie błyszczą. Dlatego takie aparaty lepiej instalować na białe zęby.
Niektóre rodzaje taniego szafiru mają słabą wytrzymałość i zachowują się w sposób nieprzewidywalny przy zdejmowaniu – na przykład, mogą po prostu rozdrobnić się w ustach. Takie aparaty w przypadku odklejenia się nie mogą być ponownie nałożone, a więc trzeba będzie zapłacić za ich powtórny montaż, a on nie jest tani. W odniesieniu do wydajności i szybkości leczenia, nowoczesne systemy ceramiczne nie są gorsze od metalowych. Jednakże, w ciężkich przypadkach, kiedy jest potrzebny znaczny nacisk na zęby, preferencje lepiej oddać modelom metalowym.