Audyt bezpieczeństwa IT.

Posted by in Komputery

Najczęściej internetowi oszuści podają się w wiadomościach poczty elektronicznej za znane instytucje i proszą o podanie danych osobowych lub finansowych. W ten sposób doszło do serii włamań na rachunki bankowe.

Wysyłany przez oszustów e-mail zawiera linka do spreparowanej strony firmy, której klientem jest cel ataku. Dobra ochrona danych osobowych i finansowych jest więc w dzisiejszych czasach niezmiernie ważna. Czy można coś więcej, aby je zwiększyć? Na pewno nie należy otwierać automatycznie na wiadomości poczty elektronicznej, dobrze jest sprawdzić źródło informacji, nie należy klikać w linki, ale samemu wpisywać w przeglądarkę adresy stron WWW. Dobrze jest też regularnie sprawdzać stan konta bankowego. Znakomitym rozwiązaniem jest audyt bezpieczeństwa it, który pozwala stwierdzić, czy organizacja spełnia wymagania prawne , które są związane z przetwarzaniem naszych danych.

Bezpieczeństwo informacji obejmuje wiele usług, z z kilku obszarów, są to na przykład: ochrona danych szkolenie administratorów jest to najdelikatniejszy element systemu ochrony informacji. Zazwyczaj to poprzez błędy i niedokończenie procesu przez użytkowników dokonuje się wejść zabezpieczonego systemu komputerowego. Specjalistyczne firmy it oferują pakiety usług, stosują najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. Przeprowadzają szkolenia dotyczące bezpieczeństwa informacji i teleinformatycznego, konsultują jak można chronić dane osobowe i niejawne, wykonują testy bezpieczeństwa sieci wewnętrznych. Gwarantują bezpieczeństwo dokumentacji, personelu, fizyczne, techniczne.

Trudne nie jest dowiedzenie się, czy organizacja spełnia wymogi prawne powiązane z przetwarzaniem danych. Aby to sprawdzić przeprowadza się audyty it by sprawdzić odporność systemu a także jego przystosowanie do zgodności z ustawą o ochronie danych. Test ten przeprowadzany jest zgodnie z wymaganiami zawartymi w rozporządzeniu MSWiA dotyczącymi przetwarzania danych osobowych oraz warunków, jakie powinny spełniać systemy i maszyny stosowane do przetwarzania danych osobowych. Kiedy audyt zostanie ukończony, klient otrzyma dokument zawierający opis wymogu, to czy system spełnił wymóg i w którym podane zostaje, co powinno zostać zmienione w systemie, by spełniał wymagania. Firma otrzymuje certyfikat bezpieczeństwa, świadczący iż jako organizacja oraz jej polityka bezpieczeństwa danych osobowych jest zgodna z wymogami prawnymi a także ma dobre zabezpieczenia teleinformatyczne.