Audyt sposobem na sukces

Posted by in Biznes

W dobie wszechobecnego kryzysu i walki z jego skutkami wiele firm bywa bezradnych. Poddają się biernie stagnacji, nie walcząc o lepsze możliwości. Tłumacząc swoją bezczynność warunkami ekonomicznymi, usprawiedliwiają zbliżający się upadek bez cienia głębszych rozważań. Istnieją jednak takie przedsiębiorstwa, w których ratunek poszukiwany jest na wszystkich frontach – także tych związanych z przeprowadzeniem audytu, który bardzo często okazuje się prawdziwym wybawieniem.

Co niesie ze sobą audyt?

Audyt jest przede wszystkim dogłębną i szczegółową analizą działania firmy. Taki sprawdzian przeprowadzany jest bardzo często za pomocą dokumentów i faktów związanych z prosperowaniem działalności, ale także przy pomocy rozmów z pracownikami i  ich relacji z życia firmy. Tylko tego rodzaju, bardzo dogłębne audyty dla firm, są w stanie przeanalizować w rzetelny sposób ich  rzeczywistość, która na co dzień jest bagatelizowana i często pomijana w ich planach. Często może okazać się, że audyt wewnętrzny okaże się niewystarczający i wtedy będzie konieczne zatrudnienie eksperta z zewnątrz, który z potrzebnym dystansem zwróci uwagę na pojawiające się, łatwe do pominięcia problemy. Takie zlecenie wiąże się z kosztami – co dla podupadających przedsiębiorstw może być trudnym orzechem do zgryzienia, ale często warto jest zainwestować.

Audyt wewnętrzny czy zewnętrzny?

Zdania ekspertów w tej kwestii często bywają podzielone. Oficjalna wersja głosi, że oba audyty są spójną całością i w żaden sposób nie powinny ze sobą konkurować. Jeden i drugi z audytów ma swoje niewątpliwe zalety dla oceny i wsparcia przedsiębiorstw, jak również jeden i drugi zawiera w sobie czynniki, które mogą powodować ograniczenia w tej ocenie. Faktem jest jednak, że audyt zewnętrzny jest mniej narażony na jakąkolwiek zależność od badanej organizacji, co często bywa niezwykle pomocne w przeprowadzeniu badania. W całej swojej prostocie, to właśnie symbioza dwóch audytów niesie ze sobą najefektywniejsze wyniki i sprawia, że pogląd na stan rzeczy w firmie jest najbardziej rzetelny.
Zastosowanie audytu ma niewątpliwe ogromnie dużo zalet. O ile często zdarza się, że tego rodzaju zlecenie staje się bardzo kosztowne tak wnioski z niego wynikające okazują się być zbawienne dla przyszłości przedsiębiorstw. Każdy, zastanawiający się nad przeprowadzeniem audytu w swojej firmie, powinien dokładnie przemyśleć jego zasadność i ewentualny wkład w rozwój organizacji.