Basen w ogrodzie

Posted by in Rozrywka

Lato, słońce, wolny weekend – idealne warunki do skorzystania z ożywczej kąpieli. Ale co jeśli w okolicy nie ma żadnej strzeżonej plaży, nad rzeką czy jeziorem? Żaden problem! Zaaranżuj ogrodowy basen!

W zależności od potrzeb oraz możliwości przestrzennych (a także finansowych) rozważyć można zakup rozmaitych modeli. Do najtańszych należą oczywiście tradycyjne dmuchane baseniki dla dzieci. Te kupić można już za kilkadziesiąt złotych. To fantastyczna rozrywka dla malucha, a przy tym zdrowa, gdyż angażująca go w ruch na świeżym powietrzu.

Ale co jeśli nie tylko dziecko ma czerpać radość z kąpieli? Wówczas warto zainwestować w większy zestaw o wysokości tafli wody ok 100 – 120 cm. i średnicy co najmniej 3 metrów. W przypadku takiego basenu konieczny będzie zakup specjalnej automatycznej pompki. Warto pomyśleć też o pompie, dzięki czemu unikniesz konieczności wymiany wody każdego dnia. Pompa bowiem stale ją filtruje, zapobiegając jej spleśnieniu (cały czas utrzymany jest bieg wody). Ponadto wyposażona jest w specjalne filtry oczyszczające z zanieczyszczeń. Pamiętać należy o regularnym czyszczeniu pompy, zwłaszcza w gorętsze dni gdy łatwiej o dostanie się łatwo psujących elementów organicznych do wody.

Produkty z najwyższej półki to baseny na stelażu. Mogą mieć głębokość nawet powyżej 150 cm. i średnicę ponad 5 metrów. Ich rozstawienie jest dość pracochłonne, stąd poleca się je do dużych ogrodów, w których mogą zająć przestrzeń przez cały sezon. One również wyposażone są w pompy filtrujące, co sprawia, że wymiana wody konieczna jest jedynie co 2-3 tygodnie.

W przypadku każdego rodzaju basenu pamiętać należy o regularnym czyszczeniu. Usuwanie martwych owadów oraz osadu z dna jest konieczne, by kąpiel była bezpieczna. Nawet w obecności pompy filtrującej istnieje ryzyko zakażenia wody. Aby mieć pewność czy kąpiel w danym dniu jest na pewno bezpieczna, warto zaopatrzyć się w najprostszy zestaw do mierzenia kwasowości wody. Papierek lakmusowy wskaże czy Ph jest odpowiednie dla skóry i nie spowoduje przykrych problemów.