Biznes pod kontrolą

Posted by in Biznes

Choć wiadomo, że nieustająca kontrola nie jest dobrą podstawą zaufania na linii szef- pracownik, to z kolei jej brak powoduje spore rozluźnienie w zespole, a co za tym idzie nasza firma przestaje przynosić zyski, o jakich marzyliśmy. Dlatego też warto sprawdzać poczynania naszych pracowników, jednak należy robić to w miarę dyskretnie. Pytanie tylko jak?

Łagodna kontrola

Najgorszą z możliwych rzeczy jest kontrolowanie pracowników pytając ich podczas rozmowy w cztery oczy, jak idzie im wykonanie powierzonego zadania. Oczywiście odpowiedź będzie najczęściej taka sama czyli potwierdzenie tego, że zadanie jest w trakcie realizacji, która przebiega pomyślnie. Jednak to, czy faktycznie pracownik ma jakiś problem lub natknął się na jakakolwiek przeszkodę w trakcie realizacji projektu pozostanie utajnione przed nami. Pracownik zamiast widzieć wsparcie w swoim szefie, zobaczy jedynie osobę, która bacznie przygląda się wszystkiemu co robią zatrudnione przez niego osoby. Dlatego znacznie lepszym pomysłem jest organizowanie spotkań w zespołach lub podzespołach. Powód jest prosty, na forum pracowników łatwiej jest powiedzieć o tym, co jest dla nas problematyczne oraz jakiej pomocy potrzebujemy ze strony innych. W ten sposób, nasz pracownik nie będzie czuł się non stop kontrolowany, a z drugiej strony my będziemy trzymać pieczę nad tym czym zajmuje się nasz zespół.

Formalności

Oprócz tego warto także sprawdzać różnego rodzaju formalności związane z prowadzeniem własnej działalności. Istotna jest regularna kontrola wszelkiego rodzaju dokumentów. Oczywiście tym zajmuje się sekretarka, ale zawsze należy upewnić się, czy wszystkie papiery zostały podpisane oraz podstemplowane. Od czasu do czasu należy także zaglądać w program kadrowo płacowy. Dzięki niemu dowiemy się między innymi jak często nasi pracownicy korzystają ze zwolnień lekarskich oraz ilu z nich obecnie przebywa na urlopie. Ponadto możemy kontrolować wynagrodzenie poszczególnych pracowników i przyznać premie tym, którzy z różnych względów na to zasłużyli. Pamiętajmy także o tym, że bycie właścicielem firmy nie zwalnia nas z obowiązku przebywania na terenie naszego przedsiębiorstwa każdego dnia. Warto samodzielnie dopilnować swojego interesu, bo jeżeli pracownicy zobaczą, że nam samym nie zależy na własnej firmie, tym bardziej im nie będzie zależało na prawidłowym wykonywaniu swoich obowiązków.

Kontrola, jest czymś co kojarzy się raczej negatywnie. Każdy mądry przedsiębiorca powinien prowadzić ją na tyle rozsądnie, żeby pracownicy, nie czuli, że są pod dużą presją. Co więcej należy zjawiać się w firmie każdego dnia oraz pilnować wszelkiego rodzaju dokumentów związanych z działalnością gospodarczą.