Blat w kuchni – 3 ciekawe pomysły

Posted by in Budownictwo, Wnętrza

Planując kuchnię, zastanawiamy się nad stylem, który będzie w niej dominował czy funkcjonalnością mebli, jakie w niej umieścimy. Nadal jednak niedocenianą i traktowaną po macoszemu częścią wyposażenia kuchni są blaty kuchenne. Służą nam głównie do tego, aby było gdzie położyć deskę do krojenia czy postawić kubek na herbatę; przy wybieraniu dekoracji skupiamy się raczej na przestrzeni tuż ponad blatem i umieszczeniem na niej modnej fototapety, niż nad odpowiednim wyborem samego blatu. Tymczasem jednak to właśnie kuchenne blaty mogą być niesamowitą ozdobą kuchni czy głównym elementem skupiającym wzrok.

Kamienny blat – urok, elegancja i… wygoda

Kamienny blat jest synonimem luksusu. Choć jest on kosztowny, to jednak dobrze sprawdza się w każdej kuchni, gdzie wiele się gotuje; a i tę nieczęsto wykorzystywaną ozdobi swoją elegancją i szykiem. Kamienne blaty mają tę zaletę, że są bardzo trwałe; nie ma ryzyka, że podczas kontaktu blatu z nożem uszkodzimy go w sposób trwały i nieodwracalny; nawet, jeżeli zdarzy się, że będzie zarysowany – to da się to później łatwo wyszlifować. Kolejną zaletą jest to, że blaty z kamienia mają wysoką odporność na rozmaite czynniki zewnętrzne – dotyczy to zwłaszcza blatów z granitu. Są jednak zimne w dotyku, bardzo ciężkie (muszą mieć odpowiednie podparcie), a także… drogie. Sprawdzą się najlepiej w kuchniach luksusowych – zaletą kamienia jest jego ponadczasowość i elegancki wygląd. W projektach kuchni ciemny, granitowy blat dobrze współgra z jasnymi frontami mebli kuchennych oraz np. dodatkami w formie jasnych doniczek z ziołami, które ożywią całość. Warto blat kamienny odpowiednio doświetlić – ułatwi to pracę w kuchni oraz podkreśli jego znakomity wygląd. Jeżeli wolimy ciemniejsze kolory w kuchni, możemy wybrać blat o wyraźnym rysunku kamienia, a następnie dobrać do niego nieco ciemniejsze, stylizowane meble.

Blat ze szkła – nowoczesność w kuchni

Przeciwnym biegunem są kuchnie, gdzie zastosowano blaty ze szkła – można powiedzieć, że stanowią one synonim nowoczesności. Plusem jest to, że możemy wybrać ich wygląd: szkło może być matowe, ornamentowane (czyli o widocznym rysunku faktury), ale również barwione na rozmaite kolory i w różne wzory. Dzięki temu ze szklanego blatu można zrobić dodatek do mebli kuchennych albo główny punkt pomieszczenia, który będzie przyciągał wzrok. W kuchniach nowoczesnych blaty szklane podkreślają również charakter wystroju. Mają niezaprzeczalne zalety: są wytrzymałe, można stawiać na nich gorące naczynia i są odporne na wilgoć. Z drugiej strony, należy o nie również dobrze dbać, bo każde zabrudzenie jest od razu widoczne. Ciekawym pomysłem wykorzystania szklanego blatu jest podświetlenie go listwami LED, a także użycie tego samego szkła do ozdoby innych elementów w kuchni, np. ścian czy frontów mebli. Jeżeli natomiast lubimy nowoczesność w klasycznym wydaniu, to matowe, jednokolorowe szkło świetnie będzie spełniało swoją rolę w naszej nowoczesnej kuchni.

Lite drewno na kuchennych blatach

Blaty z litego drewna nie należą do najtańszych, choć zdecydowanie są mniej kosztowne niż te z kamienia czy szkła. Niezaprzeczalną zaletą blatów drewnianych jest to, że w zestawieniu z nimi każde meble kuchenne będą wyglądały dobrze: zarówno, jeżeli lubimy kuchnie nowoczesne, jak też kuchnie klasyczne. Dzięki różnym rodzajom i rysunkom blatów z litego drewna można zyskać ciekawe rozwiązania projektowe. Zwykły, równo przycięty blat o niezbyt wyrazistym rysunku, połączony z rustykalnymi meblami, da nam piękną, klasyczną kuchnię, którą można uzupełnić np. naczyniami w jednym kolorze, zgodnym z barwą frontów i ścian. Jeżeli natomiast wybierzemy blaty drewniane o wyrazistym rysunku i połączymy je z elementami srebrnymi, stalowymi oraz ostrymi kształtami – zyskamy nowoczesną, acz ciepłą kuchnię, która zachwyci wszystkich gości. Należy jednak pamiętać, że blaty drewniane są mało odporne zarówno na wysokie temperatury, jak również na rozmaite uszkodzenia mechaniczne, np. rysy powstałe od noża.
foteks_fototapeta_kuchenna
Każdy z blatów świetnie komponuje się z odpowiednio dobraną fototapetą kuchenną. Dobrej jakości fototapeta kuchenna wydrukowana jest na podkładzie winylowym i zawiera laminat, dzięki czemu narażone na wilgoć ściany kuchenne mogą „swobodnie oddychać”, pod fototapetą nie tworzą się grzyby i można ją czyścić detergentami.