Blat – zwieńczenie kuchennej aranżacji

Posted by in Poradniki

Jest ukoronowaniem wszystkich kuchennych wnętrz. Nie tylko dlatego, że stanowi główne miejsce pracy domowego kucharza, ale też ze względu na walory estetyczne i funkcjonalność. Wybierając blat nie należy kierować się wyłącznie jego stroną wizualną. Zobacz, na co zwracają uwagę nasi specjaliści.

Po pierwsze – jakość i solidność. Pamiętaj, że blat niejednokrotnie narażony jest na działanie wysokich temperatur. Niejednokrotnie poddawany jest też testom ze strony ostrych noży oraz sztućców. Aby nie stracił swojego pierwotnego uroku, warto wybrać taki wykonany z wysokiej jakości materiałów. I nie oznacza to, że z pozoru najtańsze blaty laminowane są w tej kwestii najgorsze. Wszystko zależy od rodzaju laminatu, a także wewnętrznej konstrukcji. Wielowarstwowe blaty o solidnym laminacie, zabezpieczonym specjalnymi warstwami ochronnymi są równie trwałe, co te z litego drewna. Ich zaletą jest za to cena oraz bogata gama kolorystyczna, która pozwala na wybór modelu pasującego do frontów szafek i całej aranżacji – zwłaszcza tej nowoczesnej.

Blaty z litego drewna cenią za to miłośnicy tradycji. Cechują się naturalnością i zarazem dużą trwałością (przy odpowiedniej pielęgnacji). Warto jednak zwrócić uwagę na to, z jakiego gatunku drewna wykonany został blat. Najtrwalsze są te bukowe, sosnowe oraz egzotyczne, takie jak merbau, mahoń czy tek. Pamiętać jednak należy o tym, iż tego typu blaty są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury, stąd konieczność stosowania specjalnych podkładek.

Najsolidniejszą grupę stanowią blaty wykonane z kamienia. Jednak i w tym przypadku nie bez znaczenia pozostaje jego rodzaj. Numerem jeden jest granit. Na takim blacie bez obaw możemy kroić, ubijać kotlety i stawiać gorące naczynia. Niestety – jakość kosztuje, stąd trzeba się liczyć ze sporą kwotą, około 600 zł/m2. W tym sensie musimy zadecydować, co jest dla nas najważniejsze. Jeśli chcemy zapłacić za prawdziwą jakość to bla z kamienia będzie najlepszy, jednakże cena odstrasza na pewno wielu z nas.