Charakterystyka drzwi wewnętrznych – na co zwracać uwagę?

Posted by in Poradniki

Jeżeli jesteśmy na etapie budowy domu i stajemy przed wyborem drzwi zewnętrznych warto odpowiednio przemyśleć zakup i wybrać najlepsze rozwiązanie. Również przy wymianie starych drzwi na nowe warto się dwa razy zastanowić nad wyborem tych właściwych.

Najważniejszym czynnikiem na jaki trzeba zwracać uwagę przy zakupie danego produktu jest kwota, jaką chcemy przeznaczyć na zakup nowych drzwi. Nie chodzi tutaj tylko o porównywanie cen pomiędzy dwiema różnymi firmami – bardzo często tanie drzwi w ostatecznym rozrachunku mogą okazać się bardzo drogie – głównie za sprawą ich ciągłego naprawiania czy małej skuteczności.

Bardzo często w sklepach oferowane są same skrzydła drzwi – często z zawiasami lub też zamkami. Aby dokonać montażu drzwi należy pamiętać, ze potrzebna nam będzie ościeżnica – która trzeba dokupić osobno. Cena ościeżnicy jest zależna od grubości ścian. Jeżeli decydujemy się jedynie na wymianę starych drzwi na nowe wówczas możemy zrezygnować z wykucia starych ościeżnic – można wtedy zamontować drzwi na starych ościeżnicach. Wówczas należy dokupić samo skrzydło i klamki i dopasować do naszych ościeżnic.

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich drzwi. Uwagę zwrócić należy na fakt, czy będą one wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, na zarysowania, zadrapania czy też jakiekolwiek zmiany temperatury i poziomu wilgoci. Wszystko zależy wówczas od materiału z jakiego zostały wykonane drzwi wewnętrzne.

Drzwi drewniane to przede wszystkim skrzydła, które zostały jedynie zaimpregnowane – są one naturalnie dużo tańsze. Jednakże ten typ skrzydeł wymaga od nas nakładu pracy – po zakupie i założeniu skrzydła konieczne jest bowiem lakierowanie, pokrycie skrzydła farbą lub bejcą. Naturalnie drzwi, które są gotowe do zamontowania już po zakupie są droższe – nie wymagają one jednak od nas dodatkowego nakładu pracy.

Tutaj tak samo wyróżnia się kilka rodzajów drzwi – tańsze będą te które zostały pokryte bejcą lub farbą. Średni przedział drzwi wewnętrznych gotowych do zamontowania po zakupie, to te wykończone fornirem. Najdroższe są skrzydła, do których użyto kilku rodzajów fornirów.