Chcesz być zdrowy? Pij herbatę!

Posted by in Zdrowie i uroda

Nie od dzisiaj wiadomo, że warto pić ziołowe herbaty. Dzięki temu jesteśmy bardziej zdrowi, a nasze samopoczucie osiąga przyjemne wartości.

Herbata zielona, która bogata jest w polifenole, między innymi katechiny (zwłaszcza „epigallocatechin”), odpowiada m. in. za ograniczenie powstawania nowych naczyń krwionośnych potrzebnych nowotworowi do wzrostu i tworzenia przerzutów. Zaletą zielonej herbaty jest również to, że jest silnym antyoksydantem (aktywuje w wątrobie enzymy eliminujące toksyny z organizmu) oraz potrafi przyspieszać samoistną śmierć komórek rakowych. Jeśli chodzi o zawodową medycynę to w laboratorium zielona herbata zwiększa skuteczność działania radioterapii na komórki rakowe.

Rywalizująca z nią czarna herbata poddawana jest procesowi fermentacji, który niestety niszczy znaczną część prozdrowotnych polifenoli. Natomiast czymś pośrednim między herbatą zieloną a czarną jest herbata Oolong przechodząca fermentację. Zielona herbata bezkofeinowa zachowuje zawartość polifenoli. Wybierając dobrej jakości herbatę zieloną, należy pamiętać że japońska herbata zielona (Sencha, Gyokuro czy Matcha) jest jeszcze bardziej bogatsza w EGCG (polifenole) niż chińska. Jak dobrze zaparzyć zieloną herbatę? Zieloną herbatę należy parzyć co najmniej 5 do 8 minut, a najlepiej 10 minut, bowiem dopiero wtedy mamy pewność, że uwolnią się z niej prozdrowotne katechiny.

Najskuteczniejszym sposobem użycia będzie zaparzenie 2 g zielonej herbaty przez 10 minut w czajniczku i następnie wypicie jej w ciągu godziny czasu. Aby skuteczniej walczyć z chorobą należy wypijać 6 filiżanek dziennie. Absolutnie nie należy jej przechowywać, bowiem po godzinie lub dwóch traci ona cenne polifenole. Należy też absolutnie pamiętać, że są ludzie, którzy są wrażliwi na kofeinę zawartą w zielonej herbacie. Mogą więc oni mieć problemy z zasypianiem, pijąc herbatę po godzinie szesnastej. Nie jest to jednak powód do zmartwienia, ponieważ w takim przypadku mogą oni pić zieloną herbatę bez kofeiny. Dobre kawy i herbaty znajdziesz na cenoweuderzenie.com.