Chrzciny w domu czy w restauracji?

Posted by in Inne

Organizacja przyjęcia z okazji chrztu naszego dziecka nie jest łatwym zadaniem. W przeciwieństwie do przyjęć ślubnych, gdzie pewne ścieżki są już utarte i zazwyczaj wiemy jak taka impreza powinna wyglądać, tak często w przypadku chrzcin stąpamy po niepewnym gruncie. Chrzest przecież to nie tylko przyjęcie sakramentu – to także dalsze celebrowanie tego wydarzenia w gronie rodziny i przyjaciół. I tu pojawia się pytanie: czy lepiej jest zorganizować przyjęcie w domu czy w restauracji.

To, które z tych rozwiązań jest opcją dla nas korzystniejszą, zależy od wielu czynników takich jak ilość zaproszonych gości czy to jak długo zamierzamy biesiadować. Odpowiednie przygotowanie przyjęcia sprawi jednak, że będziemy mogli tego dnia skupić się w pełni na przeżyciach duchowych.

W domowym zaciszu

Organizowanie takiego przyjęcia w domu ma wiele zalet, ale również wad. Niewątpliwym atutem jest fakt, że w domu łatwiej nam będzie o miłą i intymną atmosferę. W domowych pieleszach na pewno nasze dziecko będzie się czuło pewniej, a w razie jakiejś nagłej sytuacji jak konieczna zmiana ubranka czy poobiednia drzemka, nie będzie to stanowiło żadnego problemu. Po ceremonii można spokojnie przebrać maleństwo z odświętnej sukienki do chrztu w mniej oficjalny strój. W domu także będziemy mieli pod ręką wszystkie rzeczy, o których może nam się zdarzyć zapomnieć wychodząc do restauracji.

Niestety takie rozwiązanie to także pewne niedogodności. Jeśli nie dysponujemy odpowiednio dużą jadalnią lub przynajmniej wystarczającą ilością miejsc siedzących przy stole, możemy mieć kłopot z ulokowaniem wszystkich gości. A nawet jeśli wszyscy będą mieli gdzie siedzieć, to przecież nie będzie zbyt komfortowo jeśli goście będą siedzieli za blisko siebie. Kolejnym minusem jest konieczność organizacji przyjęcia i podawania kolejnych dań. Osoba, na której barki spadnie przysłowiowe stanie przy garach na pewno nie zaliczy takiego przyjęcia do udanych. Ponad to po tym jak goście wyjdą, trzeba przecież także pozmywać i posprzątać, co może być szczególnie uciążliwe gdy zaprosimy większą liczbę gości.

Przy restauracyjnym stole

Jeśli minusy organizacji w domu przyjęcia z okazji chrztu przeważają, możemy zdecydować się na wynajęcie stolika w restauracji. W większości lokali możemy otrzymać specjalną ofertę, dostosowaną do tego rodzaju uroczystości. Zwłaszcza w tych lepszych, możemy liczyć także na to, ze dostaniemy komfortowe warunki dla naszego maleństwa, np. gdyby maluszek był już zmęczony przeżyciami tego dnia. Takie rozwiązanie z pewnością eliminuje nam wiele niedogodności z wiązanych z samodzielną organizacją przyjęcia. Nie musimy się martwić o przygotowania, wystarczającą ilość miejsca czy sprzątanie. Niewątpliwym jednak minusem są koszty, które z pewnością będą przewyższały te jakie ponieślibyśmy organizując przyjęcie w domu.

Wybór optymalnego rozwiązania jest indywidualną sprawą każdego z nas. W zależności od tego jakie mamy warunki w domu, ilu planujemy zaprosić gości, musimy podjąć właściwą decyzję. Nie możemy także zapominać o względach finansowych – chrzciny nie mogą nas przecież doprowadzić do bankructwa. W gorączce przygotowań i ważnych decyzji, należy jednak pamiętać, ze tego dnia najważniejsze jest nasze dziecko – w końcu to jego wielki dzień.