Chrzest dziecka, najczęściej zadawane pytania

Posted by in Inne

Rodzice, którzy stają przed organizacją tej najważniejszej imprezy w życiu małego dziecka mają do załatwienia wiele spraw. Oczywiście dużo łatwiej będzie im, jeśli poznają odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych pytań.
Pierwsza impreza w życiu tak małego dziecka bywa bardzo stresująca. Stres dopada także samych rodziców, którzy nie do końca wiedzą jeszcze jak dobrze opiekować się dzieckiem.
Oto zestaw pytań oraz odpowiedzi, które ułatwią nam organizację imprezy.

Kiedy msza święta?
Wielu rodziców decyduje się na zorganizowanie chrztu w większe święta: Boże Narodzenie lub Wielkanoc. Oczywiście nie jest to zbyt dobry wybór. Zwykle przy okazji tego typu świąt w kościele zbierają się tłumy wiernych, to może zdenerwować i wystraszyć malucha. Zwykle kończy się to nieprzerwanym płaczem podczas przyjmowanego sakramentu.
Zresztą terminy odbywania się mszy świętej z chrzcinami w niektórych parafiach są ustalone odgórnie. Mogą dotyczyć np. tylko pierwszej soboty miesiąca. Warto dowiedzieć się o tego typu okolicznościach znacznie wcześniej.
Jakie formalności?
Aby nasze dziecko mogło przyjąć sakrament święty konieczne jest przedłożenie na parafii: aktu urodzenia dziecka, aktu ślubu, potwierdzenia odbycia spowiedzi rodziców dziecka, danych rodziców chrzestnych (oprócz imion i nazwisk oraz daty urodzenia, także miejsce zamieszkania i wyznanie), a także zaświadczeń z ich parafii, potwierdzających, że mogą pełnić funkcję chrzestnych.

Czy chrzest święty kosztuje?
W parafiach bywa z tym różnie. W niektórych księża rzeczywiście mają ustalony cennik, w niektórych opłacamy: co łaska.

Czy dziecko powinno mieć odpowiedni strój?
Tak. Nasz maluch musi wyglądać odświętnie. W ubranku do chrztu dziecka powinny przeważać kolory czerni oraz bieli. Dziewczynkom zaleca się zakładanie np. białej sukienki. Chłopcom czarnego garniturka oraz białej koszuli. Dziecko odpowiednio ubrane to oznaka tego, że rodzice wiedzą, jak ważny sakrament przyjmuje i że Ci są gotowi do wychowywania dziecka w wierze katolickiej.