Co trzeba wiedzieć, gdy planujemy montaż sufitu podwieszanego w domu?

Posted by in Poradniki

Przy poszukiwaniu informacji i inspiracji podczas remontu mieszkania możemy natknąć się na coś, co nazywa się sufitem podwieszanym. Co to właściwie jest oraz co warto wiedzieć na ten temat?

Sufitem podwieszanym nazywamy konstrukcję, która składa się z metalowych ram, jakie przytwierdza się do sufitu. Na tych ramach następnie umieszczać się płyty, które mogą być wykonane z różnych surowców. Brzmi dość prosto, jednak ilość możliwych form i ciekawych projektów jest naprawdę ogromna. W połączeniu ze światłami led, można uzyskać bardzo interesujące efekty, które będą ozdobą wnętrza.

Jeszcze nie tak dawno, tego typu konstrukcje były z reguły spotykane w biurach. Jednak dziś już częściej są montowane również w domach. Mogą one przyspieszyć oraz ułatwić remont, ponieważ załatwiają sprawę nierównego sufitu, jaki normalnie musielibyśmy na przykład gipsować. Wiadomo, że jest to dość zajmujące oraz bardzo brudzące zajęcie.

Taka konstrukcja doskonale maskuje nie tylko stary sufit, lecz pomoże wygodnie ukryć kable od różnych instalacji. Zakryje również skutecznie różne urządzenia, jakie niekoniecznie prezentują się ładnie. A już na pewno nic dobrego nie wnoszą swoją formą do pomieszczenia. Tak jest na przykład, jeśli chodzi o klimatyzację czy wentylację. W pomieszczeniach, gdzie panuje styl nowoczesny, sufit nowoczesny może być bardzo wskazany. Sprawdzi się bez wątpienia w minimalistycznych wnętrzach.

Takie konstrukcje również świetnie tłumią dźwięki. Oprócz tego mogą przyczynić się do mniejszego zużycia energii służącej do ogrzewania domu. Dzieje się tak na skutek zmniejszenia powierzchni, jaką trzeba ogrzać. Jednak miejmy na uwadze to, że w miejscach, gdzie jest duża wilgoć, trzeba dobrać odpowiednie płyty. Inaczej za jakiś nasz sufit będzie trzeba zmieniać. Kolejną rzeczą jest bezpieczeństwo takich konstrukcji.

Musimy mieć absolutną pewność, że strop, do jakiego podwieszamy sufit, jest na pewno stabilny i wytrzyma takie obciążenie. Musimy być również świadomi tego, że nie każdą instalację możemy takim sufitem zakryć. Problemem może być na przykład instalacja gazowa. Na pewno lepiej upewnić się korzystając z porad specjalistów. Więcej znajdziesz w artykule Sufit podwieszany – jakie funkcje może pełnić?