Co warto wiedzieć o cyfrowych zdjęciach? Kilka porad dla początkujących

Posted by in Hobby

Stawiasz pierwsze kroki w świecie fotografii? Masz aparat cyfrowy, ale nie potrafisz go jeszcze w pełni wykorzystać? Nie martw się. Pierwsze kroki nie zawsze są proste, jednak odrobina wytrwałości i pracowitość mogą sprawić, że fotografia cyfrowa przestanie być dla Ciebie tajemniczym zagadnieniem. Co warto wiedzieć na jej temat przed wykonaniem pierwszego zdjęcia? Oto kilka porad i terminów, których znajomość może pomóc fotografom – amatorom.

Pojęcie 1: Matryca

Jest ona wyjątkowo ważna, a w fotografii tradycyjnej jej odpowiednikiem jest błona. To dzięki matrycy wpadające przez obiektyw światło może stworzyć obraz, który zapisywany jest dzięki pikselom oraz kartom pamięci.

Pojęcie 2: Rozdzielczość

Skoro było już o pikselach, to musi być i o rozdzielczości. To od niej zależy wielkość zdjęć. Im więcej pikseli, tym więcej szczegółów można zarejestrować na zdjęciu. Rozdzielczość jest niezwykle ważna dla tych, którzy chcą swe prace publikować na portalach internetowych oraz dla tych, którzy swoje prace przekazują do druku. Tu każdy piksel jest na wagę złota, a od każdej drobnej „kropeczki” zależy jakość zdjęcia.

Pojęcie 3: Format

Od tego, w jakim formacie zapisane zostanie zdjęcie, również zależy bardzo wiele. TIFF, JPEG, AVI oraz RAW to formaty, którymi posługuje się współczesna fotografia cyfrowa. JPEG jest formatem najbardziej uniwersalnym, ma jednak swe minusy. Jakość zdjęcia po każdej operacji wykonanej na obrazie pogarsza się. Lepszy jest zatem format TIFF, polecany w szczególności tym, którzy mają zamiar swe zdjęcia wydrukować. Najbardziej ceniony jest jednak format RAW, ze względu na swe właściwości określany mianem „cyfrowego negatywu”. Jest on bardzo chętnie wybierany przez tych, dla których zrobienie zdjęcia jest dopiero wstępem do właściwej pracy nad obrazem.

Fotografia cyfrowa to przyjemne i bardzo ciekawe hobby, które wciąga i zmusza do ciągłego rozwijania swego talentu. Dzięki nowym technikom każdy z nas może robić dobre zdjęcia. Ci, którzy poćwiczą i włożą w fotografię sporo serca, mogą osiągać z czasem wspaniałe rezultaty. Więcej tutaj.