Co warto wiedzieć o grzejnikach?

Posted by in Poradniki

Wielu nas zastanawia się nad tym, jaki grzejnik wybrać? Wybór mamy dość spory, bo przecież są grzejniki stalowe, aluminiowe, żeliwne czy dekoracyjne. Każdy z nich jest trochę inny, różnią się przede wszystkim oddawaniem ciepła, konstrukcją, a także materiałem, z jakiego są wykonane.

Grzejniki stalowe są dość lekkie, są więc łatwe w transporcie i montażu. Co ważne, szybko się nagrzewają, jak i szybko stygną. Aluminiowe są także lekkie, mają gładkie powierzchnie, które łatwo się czyści. Są odporne na podwyższoną wilgotność, więc dopuszczalny jest ich montaż także w łazience. Ich powierzchnia jest dość delikatna, więc podczas montażu trzeba uważać, by jej niepotrzebnie nie uszkodzić.

Żeliwne grzejniki są ciężkie, masywne, charakteryzują się jednocześnie sporą bezwładnością cieplną. Oznacza to, że wolno się nagrzewają, ale przez dość długi czas stygną i oddają ciepło. Są odporne na zniszczenie.

Osobną grupę stanowią bardzo ciekawe grzejniki dekoracyjne. Są dla osób, które cenią sobie oryginalność, bo mogą mieć naprawdę oryginalne kształty, które bardziej przypominają rzeźby, niż grzejniki. Można je montować na ścianie, lecz raczej nie pod oknem, lecz w bardziej wyeksponowanym miejscu. Są przecież tak oryginalne, że warto, by móc je podziwiać. Jednocześnie są modele z nóżkami, które umożliwiają montaż prostopadle do ściany.

Ogólnie wszystkie grzejniki mogą oddawać ciepło na dwa sposoby. Pierwszy sposób odbywa się przez konwekcję, czyli unoszenie się ciepła wywołanego różnicą temperatury powietrza. Konwekcja może być naturalna lub wymuszona. Drugi sposób to promieniowanie, co oznacza emitowanie energii cieplnej, dzięki czemu przedmioty, jakie znajdują się w sąsiedztwie, mogą się nagrzewać.

Grzejniki można też podzielić pod względem montażu. Mamy więc grzejniki, jakie są przeznaczone do zawieszenia na ścianie, ustawienia na podłodze, montażu w podłodze, jak i na ścianie. Warto wybrać taki grzejnik, którego montaż będzie najbardziej nam odpowiadał. Więcej pod adresem http://houseofsolutions.pl/estetyczne-i-praktyczne-poznaj-grzejniki-dekoracyjne/