Czarne, białe i kolorowe

Posted by in Hobby

Kiedyś istniały wyłącznie zdjęcia zrobione na papierze fotograficznym, przeważnie czarno – białe. Z czasem zaczęły pojawiać się zdjęcia kolorowe, które były wynikiem rozwoju techniki fotograficznej. Aktualnie górę bierze rozwijająca się wciąż i coraz bardziej profesjonalna fotografia cyfrowa, niemniej jednakże w tej kwestii również istnieje możliwość wykonania zdjęć papierowych.

Najłatwiejszym sposobem wykonania takich zdjęć jest zrzucenie fotografii wykonanych aparatem cyfrowym na dysk komputera, zgranie na płytę CD, a w dalszej kolejności dostarczenie do punktu fotograficznego w celu wykonania takiej fotografii. Warto dodać, iż wielu amatorów fotografii ma własną ciemnię, dzięki której możliwe jest wykonywanie zdjęć we własnym zakresie. Co prawda ich jakość nie zawsze jest perfekcyjna, pomimo to jednak działania te umożliwiają zdobycie doświadczenia w tym zakresie, a tym samym podniesienia własnych umiejętności w zakresie szeroko pojmowanej fotografii.

Aktualne rozwiązania w zakresie fotografii pozwalają na wykonywanie zdjęć w kolorze jak również czarno – białych. Generalnie zakłada się, iż zdjęcia czarno – białe posiadają szczególny charakter i są o lepsze i oryginalne. Warto podkreślić, iż tego typu rozwiązania idealnie sprawdzają się w przypadku zdjęć portretowych tudzież przedstawiających konkretną osobę, często w celowo w określonej pozie, uwzględniającą odpowiednią mimikę. W takiej sytuacji zdjęcia czarno – białe zawierają w sobie wiele artystycznych treści, stanowiąc poniekąd swoiste dzieło sztuki, tak zwany wiersz wyrażony w obrazie.

W przypadku zdjęć ukazujących widoki czy zjawiska atmosferyczne zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są zdjęcia kolorowe, umożliwiające wychwycenie i właściwe przedstawienie różnorodności kolorów i natężenia światła. Warto wspomnieć, iż światło odgrywa istotną rolę w każdym przypadku, bez względu na charakter oraz cel zdjęcia. Generalnie wiadomo, że dobrze zrobiona fotografia nie powinna być prześwietlona, niemniej jednakże nie może być także zbytnio ciemna. Właściwa ilość światła podkreśla najbardziej istotne cechy fotografii, wskazując jej charakter i uwypuklając ważne elementy. Dzięki temu zdjęcie staje prawdziwym dziełem sztuki. Więcej tutaj.