Czy bogacenie się zawsze musi odbywać się kosztem pasji?

Posted by in Biznes

W polskim społeczeństwie powszechnie pokutuje mit jakoby bogacenie się musiało koniecznie być powiązane z rezygnacji z własnych pasji oraz życia prywatnego. Często, na poparcie tej tezy, używa się przykładu milionerów, którzy zanim osiągnęli bogactwo harowali po nocach nie pielęgnując wszelkich zabaw i zainteresowań. Zdobycie fortuny, wedle powszechnego mniemania, powiązane jest bowiem z wielkim trudem i znojem. To mit i po prostu nieprawda.

Jeśli przyjrzeć się karierze choćby takiego Billa Gatesa widać wyraźnie, iż jej start zapoczątkowany był pasją tworzenia, w jego przypadku komputerów. Co to oznaczało? Ni mniej ni więcej tylko realizację chłopięco / dziecięcych marzeń o pracy właśnie nad tego typu maszynami. Podobna historia tyczy się również Walta Disneya, który, zanim zaczął prowadzić swoje słynne studio, marzył o byciu rysownikiem. Pamiętać również należy, iż ludzie Ci byli często wyśmiewani przez otoczenie twierdzące, iż ich pasje są dziwne i nic nie warte. To tez pewna wskazówka – nie należy dać się zniechęcić tylko wytrwale dążyć do celu.

Inspirujące pod tym względem powinny być słowa – „Czy można być bogatym realizując swoje pasje? Tak.[…] Definicję bogactwa zostawiamy Tobie. Może to być liczba zer na koncie, życie w zgodzie ze sobą i otoczeniem, czas dla siebie i rodziny, rozwój, satysfakcja z tego co się robi… lub jeszcze coś innego”. Są w nich zawarte kluczowe sprawy dla każdego człowieka, nie tylko tego, który dąży do bycia milionerem.

Oznaczają one ni mniej ni więcej, iż to tylko od Ciebie zależy jak bardzo chcesz się zaangażować w dany projekt, jak wielkie siły możesz rzucić aby go zrealizować, a przede wszystkim jaki jest Twój próg i bariera opłacalności jaką jesteś w stanie przekroczyć by zrealizować to co zamierzyłeś. Możesz ją bowiem ustalić na bardzo różnych poziomach – dla niektórych będzie to więc moment w którym przestaną codziennie widywać swoją małżonkę czy dzieci, a dla innych po prostu chwila, gdy zaczną spać w pracy.

Ode mnie mogę Ci tylko poradzić abyś nie przesadzał z pracą. Jakkolwiek sukces finansowy jest bardzo ważny, tak nie powinien on determinować całego Twojego życia i sprawiać, że staniesz się osoba pozbawioną życia prywatnego. Prędzej czy później doprowadzi to bowiem do sytuacji w której będziesz przemęczony znerwicowany, a w konsekwencji coraz mniej produktywny. A przecież nie na tym Ci zależy?

Istnieje jeszcze jedna, bardzo ważna, zaleta łączenia pracy z pasją – będziesz wtedy po prostu dużo skuteczniejszy, a co za tym idzie zarobisz dużo więcej pieniędzy. Dodatkowo będzie się też z tego cieszyć Twoja rodzina oraz najbliżsi co znacznie zwiększy poczucie Twojego szczęścia – nie ma bowiem nic lepszego niż wykorzystywanie pieniędzy dla uszczęśliwiania własnych bliskich.

Dlaczego masz więc pozbawiać się przyjemności w imię wyimaginowanych korzyści? Najlepiej jest połączyć prace z pasją co oznacza pełną kieszeń pieniędzy oraz zadowolenie ze swojego życia. Co więcej, Twoi znajomi będą uważać Cię za człowieka sukcesu, a rodzina doceniać umiejętności i nastawienie na zabezpieczenie jej bytu na odpowiednim poziomie. Właśnie z tego powodu powinieneś spróbować połączyć ogień z wodą czyli pasję wraz z pracą. Wielu się udało dlaczego więc Tobie nie miałoby tez pójść tak jak zakładasz i marzysz?