Czy grzejnik olejowy to dobra inwestycja?

Posted by in Poradniki

Grzejnik olejowy to dobre rozwiązanie, gdy brak nam pieniędzy na remont instalacji grzewczej. Jest to stosunkowo tanie rozwiązanie i warto zwrócić na niego uwagę. Jak działa tego typu urządzenie i co należy wiedzieć przed jego zakupem?

Grzejniki olejowe to przenośne urządzenia podłączane do instalacji elektrycznej za pomocą wtyczki. Doskonale sprawdzają się jako uzupełnienie centralnego ogrzewania, a także jako ogrzewanie sezonowe, np. w domkach letniskowych. Ich atutem jest mobilność, cicha praca urządzenia i gwarancja stabilnej temperatury w pomieszczeniu, które ogrzewają.

Grzejniki olejowe zazwyczaj posiadają stalową obudowę w kształcie żeber, wypełnioną olejem. Wewnątrz znajduje się kilka grzałek elektrycznych, które podgrzewają olej. Olej z kolei magazynuje ciepło i nagrzewa ścianki grzejnika, po to by oddały one ciepło do danego pomieszczenia. Właściwości oleju sprawiają, że grzejnik tego typu długo się nagrzewa i wolno stygnie. Kiedy olej osiągnie odpowiednią temperaturę, termostat wyłącza grzałki elektryczne, jednak urządzenie jeszcze przez pewien czas pracuje pełną mocą. Ożebrowanie zwiększa powierzchnię wymiany ciepła w stosunku do tego, jak duży jest grzejnik i ile miejsca zajmuje.

Grzejniki olejowe mogą mieć moc od 700 do 2500 W. Moc urządzenia dobiera się do zapotrzebowania na ciepło w danym pomieszczeniu. Warto pamiętać, że grzejniki olejowe mogą być łatwo przenoszone oraz nie muszą pokrywać całkowitych strat ciepła, jeśli stanowią uzupełnienie istniejącego systemu grzewczego.

Przed zakupem grzejnika olejowego warto zastanowić się, jak często zamierzamy przestawiać urządzenie. Jeśli zależy nam na ustawieniu go w  łazience, konieczne jest sprawdzenie, czy producent na to pozwala. W pomieszczeniu tym bowiem panuje podwyższona wilgotność i montowanie takiego grzejnika musi spełnić określone wymogi. Wybierając grzejnik olejowy do naszego domu, nie musimy rezygnować z estetyki. Na rynku dostępne są modele w różnych kolorach, dzięki czemu łatwiej dopasować konkretny grzejnik do aktualnej aranżacji pomieszczenia. Więcej w tym miejscu.