Czy klimatyzacja może szkodzić dzieciom?

Posted by in Budownictwo

Klimatyzacja w dzisiejszych czasach nie jest już niedostępnym dla znacznej części społeczeństwa dobrem, a zaczyna robić się wymaganym standardem, szczególnie jeśli chodzi o pomieszczenia biurowe czy samochód. Mimo swojej popularności wciąż słyszy się głosy, iż prowadzić może do rozwoju groźnych chorób czy częstych zachorowań.

Szczególnie często pojawia się pytanie od zatroskanych rodziców, czy klimatyzacja nie będzie szkodzić ich pociechom, wszak nie chcą oni w żadnej sposób przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia ukochanego dziecka. Bez obaw- urządzenia klimatyzacyjne są jedynie urządzeniem, a użytkowane w odpowiedni sposób nie będą w najmniejszym nawet stopniu odbijać się na zdrowiu najmłodszych. O czym warto pamiętać?

Odpowiednia temperatura

Odpowiednia temperatura jest kluczową sprawą przy odpowiednim i bezpiecznym użytkowaniu klimatyzacji. Szczególnie okres letni kusi do nadmiernego korzystania z urządzeń klimatyzacyjnych i ustawiania jak najniższych temperatur w pomieszczeniach, co może skutkować przeziębieniami czy uciążliwym katarem. Optymalną temperaturą dla malucha będzie około 22°C, w nocy zaś nieco chłodniej, nie bardziej jednak niż 18°C. Podobnie jest również w przypadku osoby dorosłej, dlatego też dbająca o komfort i bezpieczeństwo dziecka mama zadba również o innych domowników – bez obaw podobną temperaturę można nastawić dla reszty domowników. Znacznie cieplej może być jednie w łazience, aby zarówno maluszek, jak i rodzice nie odczuwali chłodu podczas kąpieli.

Regularne czyszczenie

Zaniedbana klimatyzacja nie służy ani osobom dorosłym, ani tym bardziej dzieciom.

Gromadzący się w sprzęcie brud prowadzić może do rozwoju pleśni grzybów, generujących przeróżne choroby. Warto więc zadbać o odpowiednią konserwację sprzętu – w celu tym można zamówić profesjonalny zespół, zajmujący się czyszczeniem klimatyzacji. Specjalne środki chemiczne pozwolą również zadbać o czystość samodzielnie – możemy przeczytać na stronie firmy Profiklima.

Jak widać odpowiednio użytkowana klimatyzacja nie będzie żadnym zagrożeniem dla dziecka. Podstawową sprawą jest oczywiście ustawienie odpowiedniej temperatury, a następnie utrzymanie urządzenia w czystości. Spełnienie obydwu tych warunków może znacznie poprawić komfort i bezpieczeństwo każdego malucha.