Czy pompa ciepła to dobry pomysł?

Posted by in Budownictwo

Decyzja o wyborze pompy ciepła nie należy do najłatwiejszych. Powód jest bardzo prosty – wysoka cena urządzenia i instalacji. Szybkie szacunki mogą zasmucić, bo to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych wraz z montażem. Jednakże osoby, które zdecydowały się na tę inwestycję chwalą sobie to rozwiązanie. Dlaczego?

Pompa ciepła to przede wszystkim niezależne ogrzewanie. Inwestycja w pompę dziś, to niższe rachunki za kilka lat, szczególnie, gdy ceny paliw będę relatywnie wyższe. Dzięki temu za ogrzewanie domu będzie można płacić o 300-400 złotych mniej niż osoby, które ogrzewają energią elektryczną. Dlaczego właśnie energią? To dlatego, że pompy ciepła są najczęściej instalowane w domach, w jakich nie istnieje możliwość ogrzewania gazem. I tu ważna uwaga: jeśli można doprowadzić rurę z gazem, to inwestowanie w pompę ciepła może być nieopłacalne.

Okres zwrotu wynosi ponad dziesięć lat. Jednakże, co może dziwić – im dom lepiej zbudowany i ocieplony, to czas zwrotu jest dłuższy. Dlaczego tak się dzieje? Dobrze izolowany budynek ma dość niskie zapotrzebowanie na ciepło, zaś jak potrzeby cieplne domu są duże, wydajna pompa prędzej zarobi na siebie. Więcej na ten temat w tej porównywarce.

Bardzo chwalona jest bezobsługowość pompy ciepła. Koszt ogrzewania wygląda dość podobnie, jak przy opalaniu węglem. Jest pewne, że nawet podczas długiej nieobecności w domu temperatura będzie na odpowiednim poziomie. Zaletą są też niskie koszty ogrzewania. Dodatkowo, jak zastosujemy wentylację mechaniczną, to nie musimy budować komina. Zaś gdy go nie ma, to możemy zapomnieć o okresowych wizytach kominiarza i kosztów z tym związanych.

To zdecydowanie przemawia na korzyść pompy ciepła. Z jednej strony bowiem mamy większe koszty związane z instalacją pompy ciepła, z drugiej perspektywę dużej oszczędności. Z dwojga złego zdecydowanie lepiej na początku zainwestować, żeby później mieć z tego korzyści. Także więc pod tym względem pompa ciepła to najbardziej racjonalny i rozsądny wybór.