Czym są systemy przesuwne?

Posted by in Poradniki

Systemy przesuwne najczęściej kojarzą się z dużymi sklepami i rozsuwanymi drzwiami. Jednakże coraz częściej system przesuwny stosuje się także w mieszkaniach. Szczególnie sprawdza się w przypadku małych pomieszczeń, ale i w przypadku dużych przestrzeni, gdyż można pozwolić sobie na zamontowanie dużo większego skrzydła.

Trzeba zaznaczyć, że to ile drzwi będzie widocznych po rozsunięciu, uzależnione jest przede wszystkim od ich wielkości, miejsca oraz tego, na jakim etapie budowy lub też remontu aktualnie się znajdujemy.

Producenci oferują coraz częściej już gotowe systemy przesuwne. Dzięki nim drzwi po otwarciu chowają się w ścianie i są niewidoczne. Skrzydło chowa się w specjalnie przygotowanej kasecie, która montowana jest w ścianie. Montaż drzwi tego typu wymaga jednak zastosowania dużo dłuższego nadproża. Takie drzwi są najlepszym rozwiązaniem, jeżeli jesteśmy na etapie budowy domu lub też generalnego remontu pozwalającego na ustawienie np. nowych ścianek działowych.

Innym typem drzwi przesuwnych są tak zwane drzwi naścienne. Montaż można zaplanować w trakcie remontu danego pomieszczenia – ich główną zaletą jest bowiem możliwość montowania na już wykonanych ścianach działowych. Pamiętać jednak należy, że drzwi tego typu uniemożliwiają ustawienie mebli bezpośrednio przy ścianie, niemożliwe staje się także powieszenie na ścianie obrazków lub zdjęć. Zakryć sam mechanizm przesuwny oraz skrzydło drzwi można wówczas stosując płytę regipsową – pozwoli ona między innymi na możliwość zawieszenia na niej np. zdjęć.

Skrzydło drzwi w systemie przesuwnym może mieć szerokość dochodzącą nawet do 150 centymetrów, a sięgać może znacznie wyżej niż standardowe – od sufitu po podłogę. Można zdecydować się na jedno skrzydło, które będzie zakrywać otwór drzwiowy, wówczas prowadnica musi być tak długa, jak szerokość otworu.

Można także zastosować podwójne skrzydło, gdzie połowa skrzydła rozsuwać się będzie na lewą, a druga na prawą stronę. Stosowanie drzwi przesuwnych staje się coraz bardziej popularne. Montuje się je coraz częściej w nowym budownictwie, w niewielkich mieszkaniach, ale również w bardzo dużych rezydencjach. Pozwalają osiągnąć ciekawy efekt. Więcej tutaj.