Czym się kierować przy wyborze doniczek?

Posted by in Poradniki, Wnętrza

Donice, doniczki i osłonki pomagają nam lepiej wkomponować rośliny w otoczenie, zarówno w pomieszczeniach domu jak i na tarasie, balkonie czy ogrodzie. Przede wszystkim warto znać preferencje roślin, które chcemy hodować, np. jak wiele miejsca potrzebują ich korzenie i w którą stronę rosną.

Większe pojemniki będą dłużej utrzymywać wilgotność niż małe, glinie odparowują wodę, ale umożliwiają oddychanie korzeniom. W ofercie sklepów znajdziemy donice metalowe, gliniane, drewniane i plastikowe.

Miejsce

Oprócz zapewnienia dobrych warunków dla wzrostu rośliny, powinniśmy zwrócić uwagę w jakim miejscu mają stać i na jakie czynniki zewnętrzne, typu deszcz promienie UV, mrozy, są narażone. Gliniane doniczki zapewniają stabilność dużym roślinom, jednak mogą być zbyt ciężkie na niektóre półki lub parapety. Balkony też mają własna nośność. Plastikowe pojemniki są bardziej mobilne, łatwo utrzymać w nich czystość. Drewniane i metalowe powinny być dobrze zakonserwowane.

Doniczka czy osłonka?

Przed zakupem powinniśmy zastanowić się jaką dodatkową funkcję mają pełnić pojemniki. Mają być stonowanym, wtapiającym się w tło dodatkiem eksponującym roślinę czy efektowną ozdobą? Warto pamiętać o różnicy pomiędzy donicą, posiadającą dziurkę na dnie a osłonką nie posiadającą odpływu. Jeśli zdecydujemy się na posadzenie rośliny w osłonce, należy zastosować drenaż, aby korzenie nie były narażone na zbyt dużą ilość wody. Osłonki są praktycznym rozwiązaniem dla osób lubiących często zmieniać wystrój wnętrz – rośliny należy posadzić w lekkich, plastikowych doniczkach umożliwiających łatwe przekładanie do różnych osłonek. Decydując się na jeden rodzaj doniczek, które mają nam służyć przez kilka lat pamiętajmy, że rośliny rosną i wymagają przesadzania.

Doniczki z upcyklingu

Nietypowym pomysłem jest nadanie zużytym lub zepsutym przedmiotom funkcji doniczek lub osłonek. Rośliny ciekawie prezentują się w obtłuczonych kubkach lub filiżankach. Oryginalnie wyglądają rośliny wyrastające z pary butów, należy tylko zwrócić uwagę na właściwości materiału z którego jest wykonane obuwie. Optymalnym rozwiązaniem są kalosze lub inne gumowe buty, które zatrzymują wodę i są mniej narażone na gnicie lub atak pleśni. Jeśli używamy buta jako osłonkę najlepiej jest zabezpieczyć wnętrze folią, jeśli jako doniczkę trzeba zadbać również o drenaż.

Niezależnie czy preferujemy donice w nietypowej, czy w standardowej formie, należy pamiętać o pasujących podstawkach, chroniących meble, parapety czy kafelki przed zaciekami z wody.

Photo credit: JapanDave / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-NC-SA 2.0)