Dekoracyjne i praktyczne oświetlenie – podstawy

Posted by in Poradniki

Przy montowaniu dekoracji świetlnych warto pamiętać nie tylko o tym, by były one ładne i by przyciągały wzrok, ale także o tym, by były one praktyczne. Nie ma nic gorszego niż ładna, świecąca dekoracja, która praktycznie do niczego nie służy, a tylko zużywa prąd i okazuje się marną inwestycją.

Warto pamiętać, że dekoracje przestają zadziwiać po pewnym czasie i powinny też pełnić funkcje typowo praktyczne. Jeśli coś się komuś nie przyda za rok czy dwa, nie powinno się w to inwestować.

Dekoracje ogrodowe

Zastosowanie praktyczne wyraźnie widać przy dekoracjach ogrodowych – typowe światełka montowane w ogrodzie powinny służyć do łatwiejszego poruszania się po podwórku. Warto zadbać o to, by lampki ładnie pokazywały drogę w nocy – czy to zabłąkanym gościom, czy też domownikom, wracającym późno z pracy. Dobra aranżacja dekoracji świetlnych ma praktyczne zastosowanie, tak samo jak i ładny wygląd. Ignorowanie jednej z tych kwestii jest jednym z bardzo często popełnianych błędów.

Dekoracje świąteczne

Innym przykładem dekoracji świetlnych, które jednak nie posiadają praktycznego zastosowania, choć są niezwykle często kupowane i montowane, są dekoracje świetlne o charakterze świątecznym. Typowe lampki choinkowe czy też lampki montowane nad drzwiami lub w witrynach sklepowych przyciągają wzrok, ale nie pełnią żadnej praktycznej, pożytecznej funkcji. Mimo wszystko wykorzystuje się je do ozdoby, płacąc często za nie grube pieniądze. Specjalna okazja to dobry powód do sporych wydatków, ale – bez przesady. Warto także zadbać o to, by dekoracje świetlne z jednego roku łatwo można było wykorzystać także w roku następnym.

Światełka w domu!

Zabawa światłem to często wykorzystywany motyw dekoracyjny, przewijający się w świecie dekoracji mieszkaniowych. Warto wiedzieć, że każda lampa i każdy żyrandol w mieszkaniu może pełnić dodatkowo właśnie rolę świetnych, interesujących dekoracji. Warto czasami dołożyć trochę więcej pieniędzy i stworzyć coś naprawdę ciekawego, niż potem żałować i cieszyć się jedynie praktycznym zestawem lampek.