Dla kogo biokominek to najlepsze rozwiązanie?

Posted by in Poradniki

Zapewne sporo osób marzy o tym, by mieć w domu kominek. To wszak ogromna przyjemność móc w chłodne i ciemne wieczory patrzeć na ogień, jaki pali się w kominku. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na biokominek.

Biokominek to takie urządzenie, jakie jest odpowiednie dla osób mieszkających na przykład w bloku. W mieszkaniach, gdzie nie da się podłączyć instalacji kominkowej czy też metraż lokum jest dość mały. Wszędzie tam urządzenie to sprawdzi się doskonale. W początkowym zamierzeniu miał on służyć bardziej do dekoracji, jednak daje on również przyjemne ciepło, a do tego możliwość patrzenia na prawdziwy ogień, taki jak w kominku, to też niewątpliwa przyjemność.

Możliwości dekoratorskie biokominków są naprawdę duże. Występują one w bardzo wielu wersjach. Można wybierać między urządzeniem wolnostojącym umieszczonym na przykład na środku pokoju albo takim, umieszczonym na ścianie. Takie urządzenie jest również wykonane z bardzo różnych materiałów. Często spotykane są szklane lub metalowe. Jednak nie brakuje też biokominków ceramicznych, wykonanych z kamienia czy nawet drewna.

Wewnątrz takiego urządzenia znajduje się palenisko, jakie z reguły zrobione jest ze stali nierdzewnej. Można samemu regulować intensywność płomienia, za pomocą specjalnej zasuwy. Niektóre biokominki wyposażone są w urządzenia, jakie zmieniają kierunek, w którym wylatuje ciepłe powietrze. Możemy wtedy nastawić wylot ciepłego powietrza tam gdzie akurat siedzimy.

Do biokominków kupić trzeba specjalne paliwo na bazie etanolu. Jest ono o tyle dobre, że podczas jego spalania nie mamy do czynienia z żadnym zapachem, sadzą czy dymem. W ten sposób biokominek nie wymaga za wiele czyszczenia, tak jak to ma miejsce w przypadku zwykłych kominków. Oprócz tego nie jest nam potrzebne miejsce na składowanie opału. W przypadku klasycznych kominków bowiem musimy mieć miejsce na trzymanie drewna. Warto  wiedzieć też, że mobilność takich urządzeń pozwala na zmianę ich miejsca ustawienia. Dlatego, jeśli po czasie chcemy trochę przemeblować mieszkanie, zmiana położenia biokominka nie będzie większym problemem. To na pewno duża zaleta takich urządzeń. Więcej w tym miejscu.