Dla kogo Mieszkanie dla Młodych?

Posted by in Nieruchomości

Rodzina na Swoim, do której siłą rzeczy Mieszkanie dla Młodych będzie przynajmniej na początku swojego działania porównywana, skierowana była przede wszystkim do młodych rodzin. W teorii byłą tylko dla młodych rodzin, ale praktyka pokazała, że takie postawienie sprawy nie jest ani proste w normalnym operowaniu funduszem, ani tym bardziej nie przystaje do problemów, jakie chciano programem rozwiązać. Dlatego właśnie Mieszkanie dla Młodych zmodyfikowało grupę ludzi – potencjalnych beneficjentów programu. Jak sama jego nazwa wskazuje, najważniejsze jest to, by starająca się o pieniądze osoba była młoda. Na szczęście nie bardzo młoda, bo chociaż wiele osób w dzisiejszych czasach twierdzi, że trzydziestolatek to na pewno nie jest już osoba młoda, rząd postanowił się rozszerzyć swoją definicję nawet na osoby, które będą kończyły trzydziesty piaty rok życia. Byle go nie skończyły przed rozpoczęciem starań o udział w programie.

Mieszkanie dla Młodych nie zapomina w tej kwestii o rodzinach. Jeśli jednym z małżonków jest osoba przekraczająca wiek graniczny, ale drugi ze współmałżonków jest jeszcze w wieku odpowiednim do złożenia wniosku, jak najbardziej takie małżeństwo może się starać o skorzystanie z dobrodziejstw dodatkowych środków. Pod tym względem ustawodawca zachował się bardzo fair, chociaż na pewno podniesie to koszty całej eskapady.

Nie ma jednak róży bez kolców i pojawia się też jedno bardzo istotne ograniczenie. Mówi ono, że dopłaty do własnego mieszkania lub domu może otrzymać tylko i wyłącznie taka osoba, albo taka rodzina, która nigdy nie posiadała własnej nieruchomości. Dla wielu młodych ludzi może to być warunek, który spełnia się sam i na pewno nie będą mieli z tym problemów, ale jeśli mamy małżeństwo w trochę starszym wieku, jedno z małżonków pewnie już miało kiedyś własne mieszkanie, chociażby kawalerkę, albo było współwłaścicielem mieszkania bądź domu na mocy współwłasności małżeńskiej wynikającej z ich poprzedniego związku małżeńskiego. Wszystkie tego typu sytuacje są z miejsca dyskwalifikujące i nie ma tutaj żadnego mechanizmu odwołania, chociaż fakt, że obecny mąż młodej kobiety miał jakieś niewielkie mieszkanie przed dziesięcioma laty nie ma najmniejszego wpływu na obecną sytuację rodziny. Na szczęście nie wprowadzono tutaj żadnych dodatkowych ograniczeń podmiotowych w kwestii dostępności do programu Mieszkanie dla Młodych.