Dlaczego warto dbać o opony?

Posted by in Motoryzacja

Komfort i bezpieczeństwo jazdy samochodem są uzależnione od wielu czynników. Nie sposób w tym momencie pominąć tak ważnej kwestii jaką jest stan opon – zawsze trzeba pamiętać o tym, iż są one jedynymi elementami auta, które mają bezpośrednią styczność z nawierzchnią. Od nich zatem w ogromnym stopniu uzależnione jest to w jaki sposób pojazd będzie zachowywał się na drodze – szczególnie wówczas, gdy panujące na niej warunki będą trudne.

Sporo osób ma niestety tendencję do lekceważenia opon w swoim samochodzie – potem zaś się dziwią, że pojawiają się pewne problemy i że częściej muszą odwiedzać punkty sprzedaży. Bez względu na to jaka akurat panuje roku obowiązkiem każdego kierowcy jest dbanie o opony. Wystarczy pamiętać jedynie o kilku prostych wskazówkach, które w tym względzie okażą się naprawdę niezmiernie pomocne. Podstawowa kwestia to zaopatrzenie się w dwa komplety – a mianowicie opony zimowe i letnie. Duża grupa kierowców jeździ przez cały rok na letnich gumach, co jest błędem, ponieważ nie są one przystosowane do używania ich w temperaturach poniżej 7 stopni Celsjusza. Systematycznie trzeba sprawdzać ciśnienie w oponach oraz stan zużycia bieżników. Niekiedy zdarza się, że ogumienie nie zużywa się równomiernie – niewykluczone, że jest kłopot z amortyzatorami bądź z kołami, które nie są wyważone.

W takich okolicznościach najlepiej jest udać się do serwisu, aby zdiagnozować przyczynę problemu. Kolejną ważną rzeczą o jakiej nie powinno się zapominać jest nie przeciążanie samochodu. Czy to bowiem tanie opony, czy modele z wyższych półek – wszystkie mają pewne ograniczenia, jeśli chodzi o ciężar, który są w stanie udźwignąć. Przekroczenie pewnych dopuszczalnych limitów powoduje przemianę opon w kapcie – narażone są one na uszkodzenia, nie mówiąc już o tym, że ciężko jest zapanować nad pojazdem. Najbardziej samochody są przeciążane latem, kiedy to dochodzi jeszcze taki czynnik jak bardzo wysokie temperatury.

Warto więc wyrobić sobie dobre nawyki – tym bardziej, że czynności takie jak sprawdzanie ciśnienia czy głębokości rowków w bieżnikach nie są wcale czasochłonne. Nie trzeba też robić tego codzienne – zdaniem specjalistów, raz w miesiącu powinno w zupełności wystarczyć. Jeżeli przywiązuje się należytą wagę do stanu opon, przedłuża się w ten sposób ich żywotność. Zmniejszają się także wydatki na paliwo. Jak więc zatem widać, wynika z tego wiele korzyści, również finansowych – leży to zatem w interesie wszystkich kierowców. Więcej tutaj.