Dlaczego warto terminowo spłacać zobowiązania?

Posted by in Finanse

Polacy coraz częściej się zadłużają i coraz częściej mają problemy z terminowym wywiązywaniem się ze swoich zobowiązań. Czasem opóźnienie wynika z poważnych problemów finansowych, innym razem powstaje przez zwykłe roztargnienie. Czym to grozi i dlaczego warto budować pozytywną historię płatniczą.

Nie wszystko ginie w mrokach historii

Nasze grzechy i grzeszki nie są dobrze rozpuszczalne w czasie i ślad po nich, prawdopodobnie będzie się ciągnął za nami dłużej, niż sądzimy. Obecnie, wielki brat patrzy z każdej strony, prześwietlając także nasze portfele i konta, i odnotowuje także to, jak wywiązujemy się ze spłaty zaciągniętych długów. Jeśli więc nadto ociągamy się ze spłatą debetu, raty, kredytu czy tez zapłatą za gaz, mieszkanie czy też nie spieszymy się z uregulowaniem rachunku za telefon – możemy trafić na czarną listę do BIK lub BIG. Jednak, zanim się to stanie, musimy zalegać ze spłatą zobowiązań co najmniej 60 dni. Do rejestru, możemy trafić, zalegając z zapłaceniem nawet 200 zł ( w przypadku firm, minimalna kwota to 500 zł).

Zapożyczamy się na potęgę

Ilość osób, zaciągających kredyt rośnie, w pierwszych miesiącach tego roku wartość zaciąganych kredytów wyniosła prawie 3 miliardy złotych – czyli w stosunku do ubiegłego roku, wzrosła niemal dwukrotnie. Wraz z nią, rośnie ilość osób, które mają problem z terminowym spłacaniem rat. Efektem tego jest rosnąca ilość osób, wpisanych na listę dłużników – a tym samym zmniejszenie ich wiarygodności finansowej.

Nie bądź dłużny! Walcz o przywileje

Poza grożeniem i kiwaniem palcem, warto zauważyć pozytywne strony tworzenia historii płatniczej. Jeśli jesteś rzetelnym i sumiennym płatnikiem – możesz zyskać pozytywną historię płatniczą, a to zwiększy Twoją wiarygodność. Dostanie się na listę dłużników może utrudnić dostanie kredytu i zmniejszyć pole do negocjacji o lepsze warunki. Jeśli chcemy się upewnić czy widniejemy na tego typu listach, raz na pół roku mamy prawo bezpłatnie zajrzeć do listy dłużników i zobaczyć czy nasze nazwisko tam widnieje i czy po spłacie ewentualnych należności, zostaliśmy skreśleni z listy.

Co zyskasz?

Budowanie pozytywnej historii płatniczej finansowej sprawia, że w oczach przyszłych partnerów finansowych, będziemy wyglądać rozsądnie i poważnie. Dzięki temu możemy zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu i swobodnie negocjować jego lepsze warunki. Dotyczy to także zawierania umów ubezpieczeniowych czy też podczas negocjowania lepszych warunków – np. u operatora sieci komórkowej czy dostawcy multimediów.