Domowe biuro. Jak je urządzić?

Posted by in Biznes

Wydaje ci się, że praca w domu to wyłącznie domena tak zwanych „wolnych strzelców”? Nic bardziej mylnego, gdyż coraz częściej na tę formę współpracy decydują się inne firmy, szczególnie korporacje. Z tego też względu z każdym rokiem wzrasta liczba osób, które tak pracują. Czy ciebie też to dotyczy? Jeśli tak powinieneś stworzyć sobie jak najlepsze miejsce do pracy, czyli stworzyć domowe biuro. Jak to zorganizować?

Najlepiej by było, gdybyś mógł przeznaczyć osobny pokój na takie biuro, ale czy jest to możliwe? No właśnie, tak to by wyglądało w idealnym świecie, gdzie w domu masz na tyle pomieszczeń, że jedno z nich bez problemu możesz przeznaczyć na takie biuro. Takie rozwiązanie jest świetne, gdyż możesz odizolować się od rodzinnego życia. Z jednej strony więc jest miejsce na odpoczynek i przebywanie z najbliższymi, z drugiej zaś istnieje pokój przeznaczony tylko na pracę. To bardzo pożyteczne, kiedy możesz oddzielić te dwie sfery.

Niemniej, większość z nas jednak nie ma takiej możliwości. Nic straconego, z powodzeniem możesz zaaranżować kącik do pracy w sypialni czy salonie. Dobrze, aby oddzielić takie miejsce od reszty pomieszczenia regałem lub ścianką. To pomaga w skupieniu, gdyż jeśli mamy na widoku cale pomieszczenie, to łatwiej się rozpraszasz. Jeśli to możliwe stwórz swoje domowe biuro przy oknie. Z jednej strony jest dużo światła, z drugiej masz dostęp do świeżego powietrza, co przyczynia się do lepszej pracy.

Niezależnie od tego, jaki styl umeblowania preferujesz wiedz, że najlepszy jest minimalizm, czyli im mniej, tym lepiej. Pamiętaj więc, że najlepiej, gdy w twoim biurze będzie mniej niż więcej mebli, dodatków, ozdób i akcesoriów biurowych. Zagracone biuro na pewno nie będzie sprzyjać koncentracji. Meble dobieraj adekwatnie, to oznacza, że jeśli twoje biuro znajduje się w małym pomieszczeniu, to nie „zawalaj” go zbyt pokaźnymi meblami. Odłóż na bok plany, żeby wypełnić je meblami secesyjnymi czy kolonialnymi. Lepiej sprawdzą się proste, użyteczne i minimalistyczne szafki, biura i regały.

Bez wątpienia najważniejsze w biurze są dwie rzeczy? Czyli biurko i krzesło. Tym elementom warto poświęcić dużo uwagi, gdyż od nich zależy bardzo wiele. Co do biurka, to nie może one być zbyt małe, nawet w niezbyt dużych pracowniach. Najlepiej wybrać model z dużym, wygodnym blatem. Powinno być tam miejsce na laptop i inne najbardziej potrzebne sprzęty oraz dokumenty.

Jak krzesło biurowe, to trzy najważniejsze elementy. Przede wszystkim istotna są: regulowana wysokość, oparcie i podłokietniki. Jeśli chodzi o wysokość to powinna ona umożliwić ułożenie stóp płasko na podłodze. Oparcie musi sięgać powyżej łopatek, ponadto być profilowane w naturalnej pozycji „S”. Dobre podłokietniki to takie, na jakich możemy oprzeć ręce w czasie pisania na klawiaturze, zaś ramiona mogą pozostać w naturalnej pozycji (po więcej informacji zapraszamy tutaj).