Domy pasywne – o co chodzi?

Posted by in Budownictwo, Nieruchomości

Przez lata mówiliśmy o nich przededompasywny wszystkim jako o swego rodzaju ciekawostkach popularnych na zachodzie Europy, od niedawna jednak zaczynamy coraz poważniej zastanawiać się nad tym, co mają nam do zaoferowania. Domy pasywne, bo właśnie o nich mowa, skupiają na sobie uwagę inwestorów, budzą zaciekawienie odbiorców, a od pewnego momentu stają się jednym z ważniejszych zagadnień, nad którymi pochyla się resort budownictwa. W pewnej mierze jest to konsekwencja zobowiązań, jakie zostały nałożone na nasz kraj w związku z jego członkostwem w Unii Europejskiej, nie można jednak nie zgodzić się z tym, że zainteresowanie domami pasywnymi byłoby mniejsze, gdyby nie posiadały one zalet budzących duże uznanie. Czas zatem odpowiedzieć na pytanie o to, czym charakteryzuje się budownictwo pasywne.

Budownictwo pasywne narodziło się jako odpowiedź na potrzeby samych zleceniodawców, zarówno osoby zaniepokojone kondycją środowiska naturalnego, jak i te, które martwiły się z powodu wysokich kosztów związanych z eksploatacją nieruchomości, liczyły bowiem na rozwiązania pozwalające na oszczędzanie energii elektrycznej i ciepła. Już pierwsze domy pasywne zostały przy tym przyjęte niezwykle życzliwie. Nie można było przecież nie docenić tego, że pozwalały na zmniejszenie rachunków płaconych w trakcie ich użytkowania, były produkowane z materiałów, które nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego, a od tego w maksymalny sposób wykorzystywały naturalne warunki występujące na danym terenie, co zwiększało ich opłacalność.

Oczywiście, mówiąc o budownictwie pasywnym nie możemy zapominać o tym, że charakteryzują je nie tylko niemożliwe do zakwestionowania zalety, ale także pewne wady. Najpoważniejsza związana jest z czynnikiem finansowym, o ile bowiem eksploatacja domu pasywnego jest niedroga, o tyle jego budowa generuje koszty znacznie wyższe niż ma to miejsce nie tylko w odniesieniu do budownictwa tradycyjnego, ale nawet energooszczędnego. Owszem, zarówno promująca domy pasywne Unia Europejska, jak i polski rząd starają się zniwelować wspomniane różnice proponując wsparcie dla osób gotowych na budowę domu pasywnego, pomoc ciągle jeszcze nie jest jednak na tyle duża, aby doszło do zniwelowania wspomnianych różnic. Już dziś możemy jednak mówić o pewnych zmianach na lepsze, rośnie bowiem liczba firm zajmujących się budowaniem tego rodzaju domów. W niedalekiej przyszłości rywalizacja o uznanie w oczach klientów może zatem obejmować także czynnik finansowy.

Może zainteresuje Cię również energooszczędna inwestycja we Wrocławiu – spółka Diamond Properties buduje 6 Dzielnicę!