Drzwi techniczne. Jakie powinny być?

Posted by in Budownictwo

Drzwi techniczne są przeznaczone do budynków o charakterze publicznym. Często stanowią także zabezpieczenie pomieszczeń gospodarczych, garażów, piwnic czy kotłowni. Niekiedy są stosowane w biurach czy bankach. Ich funkcją jest przede wszystkich ochrona zgromadzonego mienia, dlatego wydaje się często, że wzmocniona konstrukcja nie może iść w parze z estetyką. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze drzwi technicznych.

Trwały materiał

Bezpieczeństwo to główne zadanie drzwi technicznych, dlatego zwróćmy uwagę na modele, które będą solidnie wykonane. Zapewni to odpowiedni materiał – stal. Wśród ofert sprzedażowych znajdziemy modele wykonane z ocynkowanej blachy stalowej, jak i stali nierdzewnej. Dodatkowo materiał jest pokryty powłoką poliestrową, która zabezpiecza przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Dodatkowe funkcje

Aby stalowe drzwi nas chroniły warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka bardzo ważnych aspektów. Produkt antywłamaniowy ochroni nasz dobytek, dlatego zwróćmy uwagę na system zawiasów, który uniemożliwi wyważenie drzwi i wtargniecie do środka. W sytuacji zaprószenia ognia drzwi powinny posiadać płytę ognioodporną, chroniąc przed wystąpieniem pożaru w garażu czy magazynie. Zwróćmy także uwagę na izolacyjność termiczną oraz dźwiękoszczelność.  Styropianowe wypełnienie zatrzyma ciepło we wnętrzu. Zadbajmy również o bezgłośne zamykanie drzwi, stosując specjalną sprężynę. Wśród modeli znajdziemy również drzwi, które posiadają uszczelkę ochronną, chroniącą przed wiatrem, i wilgocią. Wszystkie te zabezpieczenia sprawią, że zawartość garażu czy kotłowni będzie odpowiednio zabezpieczona, dlatego z rozwagą wybierajmy materiały budowlane.

Estetyczne wykonanie

O ile drzwi do kotłowni nie wymagają ozdobnych materiałów, o tyle te stosowane w budynkach użyteczności publicznej – już tak. Często są bowiem montowane wewnątrz budynku, stanowiąc wejście do biur czy gabinetów. Stąd też kierując się zasadę estetyki wybierzmy model lakierowanym, pokryty laminatem lub o ozdobnym przeszkleniu w formie szyby ognioodpornej. Drzwi stalowe dzięki malowaniu proszkowemu znajdziemy w wielu barwach, które pozwolą nam stworzyć spójną kompozycję.