Fotografia wczoraj i dziś

Posted by in Hobby

Współczesna fotografia jest dość łatwa w obejściu i obróbce. Mamy aparaty, które same za nas wszystko ustawiają, począwszy od ostrości, natężenia kolorów, itp. Mamy pracownie fotograficzne, które oferują wywołania zdjęć w zaledwie godzinę, na koniec mamy sklepy fotograficzne, które zaopatrzą nas we wszystko to, co kiedyś było tylko marzeniem.

Współczesna fotografia ślubna odbywa się na zasadzie robienia wielu jednakowych zdjęć na szybkim czasie naświetlania, a następnie wyborze tych odpowiednich. Robienie zdjęć w plenerze pary młodej niekoniecznie charakteryzować się będzie pomysłowością, no bo skoro są ładnie ubrani i odszykowani do zdjęcia, to wyjdą ładnie, a nawet jeśli nie, można zawsze odrobinę ich podkolorować w programie fotograficznym. Kiedyś tak nie było. Robienie, jak i wywoływanie zdjęć było istnym rytuałem prawdziwego fotografa. Kiedyś klisze fotograficzne liczyły kilkanaście możliwych do wykonania zdjęć, osiemnaście, dwadzieścia sześć, najwięcej – trzydzieści dwa.

Dziś wszystko zależy od pojemności karty, którą w aparacie posiadamy, można zrobić od kilkudziesięciu do kilku tysięcy zdjęć na spacerze. Zmieniła się zatem mentalność współczesnego fotografa. Nie rachuje ile zdjęć chce zrobić i w jakiej tematyce. Po prostu robi, a po powrocie do domu i „zrzuceniu” ich na komputer – przegląda i wyrzuca mnóstwo tych, które się nie udały. Nie musi oszczędzać na robieniu zdjęć i nie żal mu tak bardzo, gdy któreś nie wyjdzie, kiedyś każde nieudane zdjęcie wiązało się z kosztami – zmarnowana została klisza. Tak samo proces wywoływania – kiedyś trwał długo, ciemnia domowa zajmowała nieraz całe pomieszczenie, dziś, to zaledwie godzina dłużej podczas chodzenia po sklepach w mieście.

Można powiedzieć, że z fotografią jest tak, jak z całym życiem – ona za nim podąża. Skoro teraz każdemu się spieszy, wszystko robi w biegu, to i uchwycić chwilę może tylko w biegu, a co za tym idzie – musi posiadać do tego dobry sprzęt fotograficzny. Inaczej mu się to nie uda. Dlatego mnóstwo firm oferuje coraz to nowe, fotograficzne rozwiązania. Więcej tutaj.