Funkcjonalne gadżety

Posted by in Komputery

Coraz więcej producentów komputerów oraz akcesoriów komputerowych, rozważa wszelkiego rodzaju rozwiązania techniczne, które mogłyby zrewolucjonizować świat komputerów oraz pomóc ich użytkownikom z korzystaniu z nich.

Wszelkie próby opracowywania coraz to nowych gadżetów są testowane przez tysiące konsumentów i odnoszą sukces lub też popadają w całkowite zapomnienie. Ludzie opracowując podobne gadżety najczęściej zastanawiają się nad tym, co ludzie robią na co dzień i w jaki sposób, moglibyśmy im to ułatwić. W taki właśnie sposób powstały, na przykład tablety, które są swego rodzaju elektronicznymi tabliczkami, po których możemy pisać specjalnym ołówkiem.

Urządzenie odczytując nacisk oraz jego natężenie na dane partie tabliczki, przekazuje informacje do komputera, który tworzy przekazywany obraz w dowolnym programie graficznym, jakim jest Photoshop czy też nawet zwykły Paint. Pomysł na to urządzenie przyszedł do głowy jego twórcy, gdy ten zauważył, że graficy komputerowi to często również artyści, którzy wcześniej tworzą projekt na papierze. Taki tablet jest wtedy dla nich oszczędnością czasu, ponieważ nie trzeba najpierw czegoś rysować ręcznie po czym przenosić to do komputera i znów tam to samo rysować, a wszystko robimy za jednym razem na tablecie widząc wyniki pracy na monitorze. Kolejną korzyścią jest to, że niektóre osoby po prostu niezbyt dobrze czują się posługując się myszką komputerową.

Rysowanie na papierze idzie im doskonale, jednak gdy chodzi o myszkę, którą nie można zakreślić innej linii poprzez odpowiednie zgięcie nadgarstka, a także nie da się poprzez nacisk zmieniać jej grubości, co nie pozwala na oddanie tego, co artysta chciał zawrzeć w rysunku. Tablet daje nam pewnego rodzaju złudzenie rysowania na kartce i również ma opcje reagowania na siłę, z jaką naciskamy pisakiem na tablet, co dodatkowo oddziałuje na powstający na monitorze obraz. Jednak i to nie zawsze jest takie wygodne dla grafika, ponieważ rysuje w jednym miejscu, a w drugim widzi efekt swojej pracy. Dlatego właśnie tablety zostały dodatkowo przerobione i istnieją wersje, które są połączeniem zwykłego tabletu z monitorem, tak jakbyśmy rysowali bezpośrednio na monitorze. Więcej tutaj.