Gołe ściany – jak wyobrazić sobie wnętrze?

Posted by in Wnętrza

Może być kilka takich sytuacji: kiedy kupujemy nowe mieszkanie, kiedy podejmujemy się generalnego remontu starego wnętrza bądź też zakończyliśmy etap budowy domu, w którym opuszczają go majstrowie, a większość działań leży po naszej stronie.

Gołe ściany to oczywiście lekkie naciągnięcie rzeczywistego stanu, ponieważ w pomieszczeniu są też okna, podłoga wraz z listwami, gniazdka elektryczne, kontakty oraz wystająca z sufitu żarówka (lub ewentualnie gotowe halogeny). Stojąc w progu tego pomieszczenia mamy jednak nieodparte wrażenie pustki. Naszym zadaniem jest jej wypełnienie, urządzenie tego miejsca w należyty sposób. Jaki to sposób? Przede wszystkim taki, który odpowiada charakterowi danego pomieszczania, a także w dużej mierze naszemu charakterowi i gustowi.

Trudno jest się kłócić z własnym gustem, dlatego każde wnętrze należy wypełniać zgodnie z osobistymi zachciankami. Jeśli w pokoju są gołe ściany, to na początku powinniśmy zastanowić się głównie nad ich kolorytem. Najczęstszym i najprostszym rozwiązaniem jest biel, czyli niezbyt duża ingerencja w kolor. Co więcej, biel jest też bardzo na topie ze względu na coraz bardziej wyraźniejsze wpływy skandynawskie. Kolory warto podzielić przede wszystkim na jasne i ciemne, łagodne i wyraziste i dobierać je w tym stopniu do charakteru i poziomu użytkowania danego pokoju. Tam gdzie niezbędne jest wycieszenie po ciężkim dniu pracy – malujemy jasno i łagodnie, tam gdzie przebywamy rzadko i żyjemy intensywnie – możemy pomalować ściany bardziej wyraziście.

Planując zaś rozmieszczenie poszczególnych elementów, ze szczególnym naciskiem na meble i wypoczynek, musimy mieć na względzie funkcjonalność pomieszczenia. Powinny być one rozmieszczone tak, abyśmy mieli łatwy dostęp do najczęściej użytkowanych przedmiotów. I aby żaden z elementów nie przeszkadzał nam w sprawnym poruszaniu się. Zorganizowanie dostatecznie wolnej przestrzeni to jeden z kluczy do sukcesu. I nie dotyczy się to tylko mieszkań typu loft, o których więcej dowiemy się z tego artykułu.