Graj w kręgle zgodnie z zasadami!

Posted by in Rozrywka

Jeśli lubisz widok strącanych kręgli lub po prostu chcesz zaznać tego smaku i spróbować się w grze, warto abyś poznał ją od najbardziej istotnej strony. Fairplay to zasada, według której postępować powinien każdy zawodnik, bez względu na to, czy jest profesjonalistą czy tylko skromnym amatorem. Jak punktować, jak rzucać, jak trzymać samą kulę, a nawet jak się wyrażać przy grze w kręgle. Odpowiedzi na wszystkie te pytania już za chwilę.

Na wstępie, warto zaznaczyć jedną ważną informację, które nie odtrąci Was od tej gry jak tytułowe kręgle, spadające do dobrym rzucie do dziury, a wręcz odwrotnie. Zasady nie są skomplikowane i można je łatwo i szybko zapamiętać. Dlatego właśnie ta gra przyciąga coraz więcej osób.

Po pierwsze, należy pamiętać o regułach, które jasno określają system gry. Przed nami jest zawsze 10 kolejek, w każdej z nich możemy rzucić 2 razy. Wyjątkiem od tej reguły jest ostatnia, dziesiąta kolejka, w której istnieje możliwość oddania nawet 3 prób. Każdy strącony przez nas kręgiel daje nam analogicznie 1 punkt; jeden kręgiel równa się jedno punkt – prosta sprawa. Dodatkowe oczka można zgarnąć, jeśli uda nam się strącić wszystkie kręgle znajdujące się na końcu toru, podczas jednego rzutu. Warto więc przed rzutem, obmyślić odpowiednią taktykę i technikę rzutu. Istotne jest nawet to, jak trzymamy kulę, najważniejszą role odgrywają tutaj dwa palce środkowe i kciuk, które umieszczamy w otworach kuli. Należy pamiętać o tym, że kciuk powinien znaleźć się cały w otworze, a palce środkowe do granicy drugiej kostki, resztę palców gładko kładziemy na kuli. W całej grze możemy zdobyć maksymalnie 300 punktów, jeśli ktoś ma więcej, coś może być nie tak.

 

Podobnie jak inne rozgrywki, gra w kręgle ma także swoje specjalistyczne zwroty i określenia, które warto znać, zwłaszcza że nie jest ich wcale dużo. I tak np. „strike” to strącenie wszystkich 10 kręgli już w pierwszym rzucie. Jeśli ta sztuka uda nam się podczas dwóch prób, takie zdarzenie nazywamy zaś „spare”. „Split” to sytuacja mocno skomplikowana dla gracza, który do strącenie ma pionki stojące po dwóch krawędziach toru. Zdarza się tak zazwyczaj, kiedy w pierwszej próbie zbijemy kręgle z środka i mamy wtedy bardzo utrudnioną sytuację, jeśli chodzi o zbicie jednym rzutem pozostałych. „Miss” to nic innego jak chybienie, jeszcze jaśniej – nie zbicie żadnego z kręgli. „Foul” to zaś sytuacja, w której w trakcie rzutu przekroczymy linię spalonego. Co najgorsze, rzut się liczy, a punkty nie, a więc lepiej unikać tego słowa i możliwie najczęściej wykrzykiwać „strike”!