Gry wczoraj i dziś

Posted by in Kobiety

W dzisiejszej dobie komputerów rzadko zastanawiamy się, jak to wszystko się zaczęło. Kto pierwszy wymyślił grę i jaka ona była? Kto pierwszy wygrał, a kto w tamtym dniu musiał znieść gorycz porażki? Czy gry odegrały jakąkolwiek rolę w historii naszego gatunku?

Najstarszą „planszówką”, jaką wymyślił człowiek, była podobno mankala – gra, która, jak podają źródła, przybyła do Europy wraz z imigrantami z krajów Afryki, Ameryki Południowej oraz Azji. Choć już przez wielu zapomniana, nadal cieszy się sporą popularnością w krajach, z których pochodzi.

Gra, którą kojarzy zapewne każdy to oczywiście szachy. Wzmianki o tej królewskiej grze pochodzą jeszcze z szóstego wieku naszej ery. Wtedy to, według „History of chess” H. J.R. Murraya, miała narodzić się ta nowa forma rozrywki. Jak wiemy przetrwała aż do naszych czasów i nie są w stanie opanować jej do absolutnej perfekcji nawet zaawansowane programy szachowe.

Dwudziesty oraz dwudziesty pierwszy wiek dały nam sporo powodów pod postaciami gier video, abyśmy zapomnieli o wcześniejszych formach rozrywki, kontynuowanych często przez naszych rodziców czy dziadków. Dla nich były nie tylko formą spędzania wolnego czasu razem z przyjaciółmi, lecz także sposobem na wyrobienie sobie strategicznego myślenia, przydającego się jakże często w prawdziwym życiu.

Powstałe całkiem niedawno gry komputerowe, również są w stanie w pełni zaspokoić naszą potrzebę rywalizacji czy poszerzania horyzontów. Co więcej, istnieje mnóstwo programów, pozwalających doskonalić nasze umiejętności zarówno jeśli chodzi o szachy, jak też wspomnianą wcześniej mankalę. Nie wolno również zapomnieć o czysto hazardowych grach karcianych, których tradycje sięgają wielu wieków wstecz, a które w obecnych czasach przeżywają istny renesans, zyskując rzesze fanów grających online.

Twórcy gier i programów komputerowych nie starają się za wszelką cenę wypchnąć z rynku starych, dotychczas lubianych rozrywek. Czasem można odnieść wrażenie, że to właśnie oni starają się je odświeżyć i coraz częściej wplatają je w fabułę tworzonych przez siebie nowoczesnych produkcji. Więcej o grach w tym miejscu.