Inteligentne światło i rolety-dom inteligentny!

Posted by in Budownictwo

Dom inteligentny to przede wszystkim taki, który zakłada sterowanie wieloma narzędziami bez naszego udziału i wysiłku. Dom inteligentny to także w dużej mierze dom energooszczędny pozwalający na jak najlepsze spożytkowanie energii elektrycznej.
Sposobów na stworzenie inteligentnego domu jest wiele. Nowoczesnych technologii nie brakuje zatem i my bardzo często pozwalamy sobie na wdrożenie różnego rodzaju alarmów, czujników, udogodnień, pozwalających na większe poczucie odprężenia i relaksu.

Czym możemy sterować?

Po pierwsze roletami i żaluzjami
Wiosną i latem, przede wszystkim denerwuje nas światło słoneczne. Oczywiście, miło jest jeśli za pomocą promieni słonecznych dociera do wnętrza naszego domu. Problem rozpoczyna się dopiero wtedy, gdy ostre światło uniemożliwia nam oglądanie telewizji, czy wykonywanie innych czynności np. przy ekranie komputera. Z pomocą przychodzi wówczas elektryczny system do podnoszenia i spuszczania rolet oraz żaluzji. Nie trzeba przecież nikogo przekonywać jak uciążliwe jest stanie przy rolecie co 15 minut i sterowanie nią w zależności od potrzeb.

Oprócz automatycznie zasuwanych rolet bezwzględne przydałoby się w domu sterowane pilotem lub innym elementem światło. Wyobraźmy sobie, że światło zapala się dokładnie w momencie, gdy klaśniemy w dłonie lub po prostu o to poprosimy. Na razie tego typu technologie są możliwe, ale niestety wciąż są jeszcze dość drogie. Ale cóż, być może za kilka lat sprawa będzie znacznie łatwiejsza.

W hollywoodzkich posiadłościach o tych i podobnych udogodnieniach słychać praktycznie na każdym kroku. Miejmy zatem nadzieje, że i nas fala nowości służących do sterowania różnymi mechanizmami w domu dotrze z dwa razy mocniejsza siłą.

Tym czasem nowoczesne elementy wyposażenia naszych domów oraz najróżniejszych instalacji możemy poszukać w polskich sklepach budowlanych.