Jak dobrać odcień drzwi wewnętrznych?

Posted by in Poradniki

Kiedy planujemy drzwi do naszego wnętrza, musimy zastanowić się nad tym, jaki kolor będą miały. Czy drzwi dobierać do koloru drewnianych okien, czy podłogi? Czy są jakieś inne sposoby?

Kolor drzwi wewnętrznych może być identyczny jak kolor parkietu. To na pewno ciekawe przy ciemnych parkietach z drewna egzotycznego. Na pewno też drewniane okna są mocnym elementem wnętrza, więc wybierając materiał na podłogę lub drzwi wewnętrzne, musimy wziąć pod uwagę ich kolor. Z pewnością jednakże drzwi nie muszą być z takiego samego gatunku drewna.

Kiedy dobieramy drzwi wewnętrzne do drewnianych okien, to zawsze zwracajmy uwagę na to, że ramy okienne będą wydawać się ciemniejsze, bo widzimy je pod światło. Meble natomiast lub drzwi z takiego samego drewna widzimy w bezpośrednim oświetleniu, zaś podłogę oświetloną ostrym światłem z okna czy lampy z odbiciami otoczenia.

Jak więc widzimy, to samo drewno prezentuje się zupełnie inaczej w różnych warunkach. Tak więc możemy zestawiać różne rodzaje drewna, dokładnie dobierając odcienie. Drewno może być w kolorze naturalnym, może też być podbarwione. Warto też wiedzieć, że sposób zabezpieczenia, jak olejowanie i lakierowanie, mocno wpływają na kolor.

Kiedy ograniczamy się do kolorów powszechnie zdefiniowanych jako naturalne, to można przyjąć, że ciekawe są połączanie na zasadzie kontrastu, czyli na przykład jasne drewno można zestawić z drewnem ciemnym. Jak zaś chcemy dobrać odcienie drzwi wewnętrznych jak najbardziej zbliżone wyglądem do siebie, to najkorzystniej będzie, jak zdecydujemy się na ten sam gatunek.

Może jednak tak być, że i tak jeden z elementów będzie musiał być podbarwiony. Drewno to bowiem materiał “żywy”, więc każdy kawałek może mieć inny kolor oraz usłojenie. Drewno bardziej masywne inaczej prezentuje się niż fornir z tego samego gatunku. Jak płaszczyzna drzwi ma zróżnicowany kolor, bo są tam słoje ciemniejsze i jaśniejsze, to najczęściej wśród odcieni znajdziemy taki, do jakiego można dopasować inny element. Więcej pod adresem http://wspolczesnakobieta.pl/czas-na-wybor-drzwi-wewnetrznych-czym-sie-kierowac/