Jak dobrze mieć bliźniaka…

Posted by in Budownictwo

Kupiłeś już działkę i planujesz na niej postawić swój wymarzony dom? Zastanów się, czy nie zdecydować się na tzw. bliźniak – dzieląc z kimś trudy budowy z pewnością zaoszczędzisz (np. przy zakupie większych ilości materiałów budowlanych można liczyć na atrakcyjne cenowe upusty).

Wolnostojący domek jednorodzinny to marzenie większości z nas, niestety jego realizacja najczęściej wymaga czasu. Mimo to bliźniaczą lub szeregową zabudowę traktujemy jako konieczność, wymuszoną przez miejscowy plan zabudowania przestrzennego.

Może się bowiem zdarzyć tak, że na wąskiej działce nie postawimy domu jednorodzinnego (ponieważ usytuowanie budynków musi m.in. uwzględniać konkretne odległości od granicy działki sąsiedniej), ale za to zmieści się na niej bliźniak (pod zabudowę bliźniaczą nadają się już działki o szerokości mniejszej niż 16–17 m).

W przypadku tego rodzaju nieruchomości oszczędzamy na budowie wspólnej ściany (mniejsza powierzchnia pod elewację oraz mniejsza liczba okien do wstawienia), a przede wszystkim na ogrzewaniu („przytulone” do siebie budynki nie tracą aż tyle ciepła co te wolnostojące).

Decydując się na zamieszkanie w bliźniaku, warto poszukać sąsiadów wśród znajomych. Z drugiej strony wiadomo, że nawet najżyczliwsze przyjacielskie relacje mogą z czasem ulec zmianie, dlatego najlepiej mieszkać przez ścianę z członkami rodziny (rodzice, dzieci, rodzeństwo).

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że dobry sąsiad tuż za ścianą to prawdziwy skarb – nie tylko pożyczyć sól czy cukier, ale też zaopiekuje się zwierzakiem, bądź przypilnuje naszego dobytku, gdy gdzieś wyjedziemy.

Ważne, by upewnić się, że koncepcje architektoniczne naszych przyszłych sąsiadów przypominają nasze własne. Inaczej budynek, który powstanie nie będzie wyglądał zbyt estetycznie. Dobrze, by pomieszczenie, które sąsiaduje ze wspólną ścianą było tym, z którego korzystamy rzadziej (np. spiżarnia). Nieco więcej prywatności zapewnią nam też wejścia, odsunięte od siebie jak najdalej.

Podsumowując: bliźniak to idealne rozwiązanie dla pragnącej mieszkać blisko siebie rodziny czy ludzi, którzy chcą utrzymywać z sąsiadami cieplejsze relacje. W dodatku zaoszczędzimy na kosztach ogrzewania i łatwiej utrzymamy porządek wokół mniejszej posesji.