Jak działa system przesuwny?

Posted by in Poradniki

Drzwi przesuwne są coraz częściej wykorzystywane w aranżacji wnętrz. Dzięki nim możliwe jest usprawnienie korzystania z przestrzeni, zaś w przypadku niewielkiego metrażu znacząco polepszają funkcjonalność mieszkania.

Właściwie to drzwi przesuwne stosuje się w dwóch przypadkach. W pierwszej sytuacji szerokość otworu w murze jest o wiele większa niż rozmiar tradycyjnego skrzydła. Może być też tak, że chcemy odseparować od siebie części jednego pomieszczenia, które pełni dwie funkcje. Dobrym przykładem jest kuchnia i jadalnia. W kolejnym przypadku decydujemy się na takie systemy przesuwne, jak mamy małe pomieszczenie, w którym ważny jest każdy centymetr przestrzeni.

Montując drzwi przesuwne, do wyboru są dwa rozwiązania. W pierwszym z nich szyna, na jakiej przesuwają się drzwi, zamocowana jest na powierzchni ściany, w kolejnym zaś jest w nią wpuszczona. W przypadku systemu naściennego powinniśmy jednakże liczyć się z określonymi minusami. Na przykład stosując go, nie można ustawić na tej same ścianie mebli, skrzydło zaś jest zawsze widoczne. I to nieważne czy jest otwarte, czy zamknięte.

Najważniejszymi elementami systemu przesuwnego są szyny, po jakich porusza się skrzydło. Szyby przeważnie tworzy się ze stopów aluminium, mocuje się je do ściany bezpośrednio lub przy użyciu uchwytów kątowych. Niezbędne są jej parametry, zwłaszcza sztywność i przekrój. Od tego bowiem zależy dopuszczalna waga skrzydła. W sytuacji drzwi chowanych w ścianie montowane są one na wpuszczonym w nią aluminiowym stelażu.

Następną częścią systemu są wózki, dzięki którym możliwe jest przesuwane skrzydła po szynie. Zależnie od ciężaru drzwi posiadają konstrukcję rolkową lub kulkową. Całości systemu dopełniają ograniczniki otwarcia i wychylenia. Występują pod postacią zamocowanych w podłodze prowadnic, jakie stabilizują tor jazdy skrzydła i utrzymują je w pionie. Prowadnice mają często kontry śrubowe, jakie wyznaczają miejsce, do którego może dojechać wózek. Wykorzystane ograniczniki gwarantują łagodne wyhamowanie drzwi przy końcu otwierania, a jednocześnie ułatwiają ich otwieranie bez konieczności użycia siły. Więcej informacji pod adresem http://superstolarz.pl/blog/systemy-przesuwne-w-malym-mieszkaniu-sprawdz-jak-wykorzystac-kazdy-kat