Jak należy składać kondolencje?

Posted by in Poradniki

jaks kladac kondolencjeŚmierć bliskiej osoby to chyba najbardziej dramatyczne wydarzenie w życiu człowieka. Nic dziwnego, że czasem nie wiemy, jak się w takiej sytuacji zachować i zapewnić o swym żalu w taktowny sposób.

Najważniejsze, by zachować umiar – wylewne kondolencje są nie na miejscu. Po prostu zapewnijmy rodzinę zmarłego o naszej trosce, pamięci i chęci pomocy.

Wyślijmy kartkę lub list z kondolencjami. Najbezpieczniej skorzystać z gotowych tekstów kondolencyjnych – z pewnością znajdziemy treści odpowiednie do zaistniałej sytuacji (śmierć współpracownika, dziecka, tragiczny zgon, wypadek itd.).

Uważajmy, by nie sprawić bliskim zmarłego przykrości. Przykładowo przypominanie tragicznych wydarzeń to ostatnia rzecz, której spodziewają się po nas pogrążeni w smutku członkowie rodziny. Im mniej szczegółów tym lepiej.

Jeżeli znaliśmy bardzo dobrze zmarłego, ale niewiele nas łączy z jego rodziną, to możemy sobie podarować kondolencje (w odwrotnej sytuacji kondolencje są jak najbardziej wskazane). Gdy byliśmy szczególnie związani ze zmarłym, możemy zdecydować się na bardziej osobiste wyznanie. Jeśli rodzina jest wierząca, pociechę przyniesie wspólne odmówienie modlitwy.

Z drugiej strony nie możemy popadać w skrajność – lepiej zrezygnujmy z okazywania zbyt dużych emocji czy wypowiadania patetycznie brzmiących słów, a ograniczmy się do prostych i szczerych sformułowań (np. „Proszę przyjąć wyrazy współczucia z powodu śmierci XXX”, „Proszę przyjąć moje najszczersze kondolencje”). Inni zalecają, by takie oficjalne zwroty zastąpić słowami płynącymi prosto z serca. Wszystko zależy od sytuacji i stopnia naszej zażyłości z pogrążonymi w smutku osobami.

Pod żadnym pozorem nie nachodźmy najbliższych zmarłego, nie narzucajmy się ze swoją pomocą. Znacznie lepiej cierpliwie poczekać, a jeśli nie kontaktują się z nami przez dłuższy czas, to możemy wówczas dyskretnie sprawdzić, jak wygląda sytuacja. Można też zaproponować przejęcie części obowiązków związanych z organizacją pogrzebu.

Jeżeli nie mieliśmy okazji złożyć kondolencji przed, bądź do miesiąca czasu po pogrzebie, wtedy zrezygnujmy z tego pomysłu. Bądźmy wyrozumiali, w przypadku gdy osoba nie wysłucha naszych kondolencji z uwagą – to normalne, że myślami jest wtedy gdzie indziej…