Jak poprawić ciemny pokój

Posted by in Wnętrza

Wygodny, dobrze urządzony pokój powinien być w miarę możliwości przestronny, gustownie udekorowany oraz, przede wszystkim, dobrze oświetlony. Naturalne światło w pomieszczeniu sprawia, że wygląda ono na większe, bardziej schludne i przyjemniej się w nim przebywa. Ciemne pokoje natomiast mogą się wydawać przytłaczające, zabałaganione i ciasne. Należy więc zadbać o odpowiednie doświetlenie każdego pomieszczenia. Czasem jednak zdarza się, że pokój jest położony po takiej stronie domu, że niemal zawsze jest zacieniony. Zamiast omijać go szerokim łukiem, warto postarać się poprawić wadliwe pomieszczenie. Najłatwiejszym sposobem na doświetlenie pokoju będzie odpowiednie użycie sztucznego oświetlenia.

Można kupić wiele lamp, które nie tylko zapewnią odpowiednie oświetlenie, ale również będą świetnym elementem dekoracyjnym, pasującym do wystroju pomieszczenia lub nadającym mu nowy, ciekawy charakter. Można zastosować również oświetlenie wbudowane pod wiszący sufit, które będzie wyglądało bardzo ciekawie i będzie nieco dyskretniejsze. Oświetlenie zamontowane przy podłodze również da niebanalny efekt i pomoże rozproszyć cienie ze wszystkich zakamarków pokoju, co przyda się szczególnie przy ciemnym wnętrzu umieszczonym na poddaszu, gdzie skos sufitu może tworzyć zacienione miejsca. Poza sztucznym oświetleniem warto pomyśleć również o specjalnej dekoracji pokoju, która nieco wyrówna ilość światła.

Przede wszystkim należy unikać w takim wnętrzu ciemnych kolorów. Ciemne ściany jeszcze bardziej przytłoczą pokój, jeżeli więc znajdują się w danym pomieszczeniu, należy je czym prędzej przemalować. Sprawdzą się kolory jasne, np. bardzo jasny żółty, ale także czysta biel. Odbija ona światło najlepiej ze wszystkich kolorów, dzięki czemu pomieszczenie staje się o wiele jaśniejsze. By pogłębić ten efekt, można także pomyśleć o jasnej podłodze, która będzie odbijała światło – jasne, lakierowane panele lub nawet kafelki z połyskiem sprawią, że nie będzie już mowy o ciemnych miejscach w pokoju.

Szukasz więcej porad? Zajrzyj tutaj.