Jak przebiega sprowadzanie zwłok do kraju?

Posted by in Poradniki

 

pogrzebyW ostatnich latach wzrosła liczba ludności migrującej w celach zarobkowych. Z krajów wyjeżdżają pojedyncze osoby lub rodziny. Problem pojawia się wtedy, gdy trzeba sprowadzić zza granicy zwłoki krewnego. Niewiele osób wie w jaki sposób przebiega międzynarodowy transport zwłok.

Całość obowiązków przejmuje wynajęty zakład pogrzebowy. Zajmuje się on załatwianiem formalności (wniosków i pozwoleń) pomiędzy państwami i tłumaczeniem dokumentów. Przed przewozem zwłok pracownicy firmy wykonują zabiegi konserwujące zwłoki, aby podczas transportu nie doszło do przykrych procesów.

Do przewozu używa się specjalnych metalowych trumien przystosowanych do warunków tranzytu. Dodatkowo wyposaża się je w substancje chłonne. Dla bezpieczeństwa zalutowaną trumnę umieszcza się w drewnianej skrzyni. To samo dotyczy urn. Zazwyczaj międzynarodowy transport zwłok trwa 72 godziny począwszy od otrzymania przez zakład pogrzebowy pozwolenia od konsula.

Firmy korzystają ze specjalnie oznakowanych pojazdów w przypadku transportu drogowego. Ten rodzaj przewozu stosowany jest w miarę możliwości i należy do najpopularniejszego sposobu sprowadzania zwłok. Na dystansach międzykontynentalnych konieczne staje się skorzystanie z drogi lotniczej. Jednak niektóre linie lotnicze zgadzają się tylko na transport urn z prochami.

Zakłady pogrzebowe muszą dbać o wyznaczone im zlecenia od klienta. Zaniechanie nawet małych szczegółów podczas załatwiania formalności przed przewozem zwłok lub w trakcie niego w najlepszym przypadku poskutkuje opóźnieniami w dotarciu ciała do ojczystego kraju, w najgorszym może doprowadzić do zatrzymania zwłok za granicą. Takie scenariusze są na szczęście rzadkością, firmy zatrudniają wykwalifikowanych pracowników i sprowadzanie zmarłych odbywa się bez problemów. Wydaje się to wszystko bardzo skomplikowane, jeśli jednak poświęcimy chwilkę na zagłębienie się w temacie, sprawa staje się dość prosta.