Jak przygotować się do podróży autem?

Posted by in Motoryzacja

Podróżowanie własnym autem ma wiele zalet. Samochód daje możliwość zabrania większej ilości bagażu oraz podziwianie malowniczych widoków. Każda podróż wiąże się nie tylko z wypoczynkiem. To także długa jazdą autem wymagająca od kierowcy większego skupienia przez dłuższy czas.

Kierowca oraz pasażerowie muszą być wypoczęci. Dlatego najlepiej co kilka godzin robić przerwy. Pozwoli to na uniknięcie nerwowej atmosfery i niebezpiecznych sytuacji na drodze. Wyjazd w trasę wiąże się z koniecznością zadbania o stan techniczny auta. W pierwszej kolejności należy sprawdzić stan ogumienia i bieżnika opon. Następnie udać się do serwisu, gdzie sprawdzone zostaną podzespoły samochodu.

Auto przed wakacyjną podróżą powinno być wyposażone w koło zapasowe, gaśnicę, podstawowe klucze oraz linkę holowniczą. Nie można zapomnieć o ważnym ubezpieczeniu OC. Ubezpieczenie OC jest honorowane na terenie całej Unii. W przypadku wyjazdu poza teren wspólnoty konieczne jest posiadanie tzw. zielonej karty, którą uzyskamy w oddziałach Towarzystw Ubezpieczeniowych. W razie awarii na trasie niezwykle pomocne może okazać się ubezpieczenie Assistance. Obejmuje ono darmową naprawę, holowanie lub samochód zastępczy. Turyści udający się na wypoczynek do obcego kraju powinni zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym państwie. Należy zwrócić szczególną uwagę na limity prędkości.

Podróż w najodleglejsze zakątki Europy wiąże się z koniecznością zaplanowania trasy. Dzięki temu uda nam się ominąć korek lub remont drogi. Korzystając z GPS należy pamiętać o aktualizacji mapy. Dzięki niej dotrzemy do celu spokojnie i bezpiecznie. Więcej na ten temat tutaj. Powinniśmy jednocześnie pamiętać, że to nie jest wyjazd do sąsiedniej miejscowości tylko podróż trochę w nieznane. Jeśli to zbagatelizujemy to możemy mieć problem na trasie, co oznacza, iż nasze wakacje zamiast na wypoczynku spędzimy na kombinowaniu, jak naprawić daną sytuację. Chyba nie chcemy tego doświadczyć, więc lepiej nie ryzykować. Odpowiednie przygotowanie to podstawa.