Jak wybrać oświetlenie do kuchni?

Posted by in Wnętrza

Dobre urządzenie kuchni to podstawa do tego, aby była ona w pełni funkcjonalna. Zwłaszcza w przypadkach, kiedy w kuchni spędzamy sporą część swojego czasu warto nieco dłużej zastanowić się nad jej urządzeniem.


Wiele osób bagatelizuje problem oświetlenia w kuchni. Projektanci i specjaliści od dekorowania wnętrz podkreślają, że praktycznie w każdym pomieszczeniu, w naszym domu to właśnie ono jest najważniejsze. Warto więc zwrócić uwagę na kilka detali mogących wpłynąć na decyzję o wyborze oświetlenia do kuchni.

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę fakt czy posiadamy w kuchni okno. Jeżeli tak to jesteśmy w znacznie lepszej sytuacji – jak wiadomo naturalne oświetlenie jest znacznie lepsze, można je wykorzystywać za dnia. Jeżeli w kuchni brak okna oświetlenie powinno być dopasowane tak, aby zbytnio nie obciążać naszego wzroku. W takiej sytuacji cała kuchnia powinna być oświetlona równomiernie. Do wyboru jest kilka rodzajów lamp kuchennych w zależności od naszych prywatnych preferencji i potrzeb. Można zdecydować się na lampy wiszące, lampy podszafkowe lub lampy plug-in. Można zdecydować się na połączenie kilku rodzajów oświetlenia – należy jednak przyjąć zasadę dopasowania.

Aby kuchnia wyglądała na ładnie urządzoną każda lampa powinna być do siebie dopasowana stylistycznie, również pod względem światła. Kiepskim pomysłem jest montowaniu kilku rodzajów żarówek w jednym pomieszczeniu – nie wygląda to estetycznie, a ponadto źle wpływa na wzrok. Jeżeli nie jesteśmy pewni, co do wyboru oświetlenia kuchennego warto zawsze poradzić się specjalistów lub skorzystać z tego poradnika.