Jak zaprojektować schody wejściowe

Posted by in Budownictwo

Coraz mniej osób decyduje się na budynki z podpiwniczeniem, także ze względu na to, że zwiększa to kosztu wykonania projektu oraz samych prac budowlanych. Ci którzy się jednak decydują na piwnice tudzież na różnego rodzaju pomieszczenia gospodarcze na poziomie minus jeden często też mają poziom zerowy stosunkowo wysoko. Na tyle wysoko, że do domu prowadzą schody wejściowe. Spełniają one nie tylko funkcje reprezentatywne i robią pierwsze wrażenie na gościach, ale też przecież muszą być funkcjonalne.

Najpierw trzeba sobie jednak odpowiedzieć na pytanie  jak zaprojektować schody.  Wejściowe można zaprojektować na miliony sposobów. Wszystko też zależy od samego domu. Jeśli będzie to rezydencja godna prezydenta, to nie mogą to byś skromne schody. W takim przypadku pasować będą np. schody z kamienia szlachetnego,  nawet robiące wrażenie półokrągłe białe schody na których opierają filary podtrzymujące znajdujące się nad nimi taras. Jeśli zaś aspiracje mieszkańców są jednak mniejsze, nic nie stoi na przeszkodzie, by np. pod schodami zaprojektować schowek. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne. Można w takim schowku trzymać co się chce: rowery kosiarkę, narzędzia ogrodnicze, z pewnością znajdzie się zastosowanie na tego typu pomieszczenie. W takim przypadku sufit takiego pomieszczania stanowić będzie ganek, którym kończą się schody.

Schody zewnętrzne zaleca się wykonywać  z żelbetu. Oczywiście nie jest to jedyne słuszne rozwiązanie, łatwo sobie jednak wyobrazić jak łatwo można by skręcić bądź nawet połamać nogę na schodach wejściowych z drewna, między którymi to zastosowano całkiem spore szczeliny bądź na krętych. Poza tym zastanawiając się   jak zaprojektować schody należy też pamiętać o tym, że schody wejściowe w przeciwieństwie do takich, którymi poruszamy się wewnątrz domu są narażone na wręcz ekstremalne warunki. W ciągu roku muszą one znosić deszcze, suche powietrze, tony piasku, kurzu i błota, a także skrajne temperatury. Nie da się zaprzeczyć, że w takim przypadku schody drewniane mogłyby popękać a z kolei metalowe zardzewieć.  Dlatego też na schody zewnętrzne najlepiej nadaje się kamień (odpowiednie wyszlifowany) oraz beton.