Jak zrobić porządek w domowym portfelu?

Posted by in Finanse

Początek roku to zdaniem ekspertów z branży najlepszy czas na podjęcie decyzji o uporządkowaniu swojego osobistego budżetu i poprawienie ogólnej kondycji finansowej. Odpowiedzialne zarządzanie finansami osobistymi wydaje się być kluczowym elementem, który pozwala na wyjście z dołka i uniknięcie kredytu w czasie kiedy polska gospodarka nie radzi sobie z recesją, a krajowy rynek pracy nadal się kurczy.

finanse

fot. moje-finanse.pl

W tym artykule przedstawiamy kilka najpopularniejszych, uniwersalnych zasad, które pozwalają na ustabilizowanie swojej sytuacji finansowej i przygotowanie się na trudniejszy okres na wypadek np. utraty pracy.

Wybieramy odpowiednie produkty finansowe

Korzystanie z odpowiednich produktów finansowych to podstawa, od której warto zacząć. Dobrze dobrana lokata bankowa to szansa na dodatkowe odsetki i lepsze zarządzanie oszczędnościami, a odpowiednia karta płatnicza jest znów świetnym sposobem na korzystanie z tzw. cashback’u. Zwroty na jakie możemy liczyć dochodzą średnio do ok. 5 %, ale na rynku dostępne są także odpowiednie karty debetowe, dzięki którym możemy zaoszczędzić na tankowaniu samochodu. Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie Moje Finanse.

Planujemy wydatki z odpowiednim wyprzedzeniem

Wczesne planowanie wydatków to jedyny sposób na uniknięcie kredytu bankowego. Warto sporządzić odpowiednią listę i posegregować je w kategorie, np. media, ubezpieczenie, żywność i rozrywka. Warto też już dziś pomyśleć o wypadzie wakacyjnym nad morze czy wyprawieniu dziecka do szkoły. Odkładając na tego typu wydatki nawet niewielkie kwoty miesięcznie możemy się na nie dobrze przygotować finansowo i psychicznie.

Kiedy zostajemy przyciśnięci do muru. Jak sfinansować nagłą potrzebę?

Niekiedy nawet finansowe zaplecze w postaci tzw. funduszu bezpieczeństwa nie daje gwarancji, że w przypadku utraty pracy czy choroby w rodzinie, uda nam się utrzymać samodzielnie. Tutaj wyjściem wydaje się kredyt konsumencki, ale jeśli już na taki się zdecydujemy – sprawdzajmy całkowity koszt jego zaciągnięcia. Banki przyzwyczaiły nas już do ukrywania kosztów w postaci dodatkowych opłat np. ubezpieczenia.

Warto rozejrzeć się także za alternatywnymi sposobami finansowania swoich potrzeb i nie mamy tutaj na myśli pomocy ze strony rodziny, a korzystania z np. zakupów ratalnych w przypadku kiedy mamy nagłą potrzebę zakupu nowego sprzętu AGD. Do wyboru mamy wiele produktów, chociaż na rynku znajdą się i tzw. raty 0 %, które rzeczywiście mogą nic klienta nie kosztować – sklep po prostu rozbija płatność w terminie, dzięki czemu możemy znacznie lepiej rozplanować przyszłe wydatki i nie wydrenować ostatnich pieniędzy z osobistego budżetu.