Jaką kurtkę wybrać?

Posted by in Moda

Kurtka to nieodzowny element garderoby damskiej i męskiej. Nie obędziemy się bez niej zimą i jesienią, bowiem najlepiej chroni nas nie tylko przed niska temperatura, ale i deszczem , śniegiem czy wiatrem. Jak wybrać odpowiednią kurtkę?

Przeznaczenie kurtki

Oprócz oczywistego podziału kurtek na damskie i męskie, znajdziemy też kurtki przystosowane do wykorzystania w rożnych warunkach. Na sklepowych wieszakach dostępne są np. kurtki miejskie, trekkingowe czy wyprawowe. Rodzaj kurtki, na którą się zdecydujemy, powinien być więc przemyślany i dostosowany do naszych potrzeb. Inną wybierzmy do codziennego użytku, inną, jeśli planujemy podróże czy wyprawy w plener. Wybór będzie odpowiedni, gdy określimy przeznaczenie kurtki i weźmiemy pod uwagę poszczególne parametry wybranych ubrań.

Dobra kurtka, czyli jaka?

Aby zakup kurtki okazał się satysfakcjonujący i sprawdził się podczas jesienno-zimowej aury, warto dowiedzieć się, czym charakteryzuje się dobrej jakości okrycie wierzchnie. Przede wszystkim kurtka jesienna lub zimowa powinna być wodoodporna, wykonana z nieprzemakalnego materiału. Im bardziej będzie on wytrzymały i odporny na zabrudzenia, tym lepiej. Po drugie, dobrze, jeśli kurtka będzie miała kaptur, który ochroni nas przed deszczem czy wiatrem. Kurki charakteryzują się oddychalnością i przepuszczalnością wiatru, warto więc zwrócić uwagę na te parametry lub dopytać o szczegóły sprzedawcy. Przyda się także odpowiednie ocieplenie. Dzięki uwzględnieniu wszystkich tych aspektów będziemy mogli określić, jaka kurtka będzie dla nas najlepszym wyborem.

Krój i projekt kurtki

Gdy znaleźliśmy już rodzaj kurtki, która okaże się dla nas właściwa, zwróćmy również uwagę na elementy projektu. Co do nich należy? Przede wszystkim wspomniany już kaptur, który stanowi podstawową ochronę głowy przed opadami i wiatrem. Po drugie – kieszenie zewnętrzne i wewnętrzne. Ich obecność będzie niezbędna, jeśli zwykliśmy nosić przy sobie wiele drobiazgów. Zwróćmy też uwagę na ściągacze przy mankietach lub u dołu kurtki. Będziemy mogli zastosować je, by jeszcze lepiej zabezpieczyć się przed czynnikami zewnętrznymi.

Przy wyborze wysokiej jakości kurtki zdecydowanie najważniejsze jest właściwe rozpoznanie swoich potrzeb. Do tego bowiem należy w następnej kolejności dostosować poszczególne parametry i projekt ubrania. Nie powinno sprawić nam to trudności – na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów kurtek, o różnych krojach, fasonach i parametrach, a także w rozmaitych cenach.