Jaka powinna być idealna kabina prysznicowa?

Posted by in Poradniki

Kiedy planujemy kupić kabinę prysznicową, to przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na kwestie funkcjonalne. A są one bardzo atrakcyjne, bo łazienki, w których zamontowano kabiny, wydają się większe.

Kabiny prysznicowe w większości to tylko parawany, do jakich możemy dodać pasujący brodzik. Można kupić elementy kabiny prysznicowej od różnych producentów, powinniśmy wtedy dokładnie wymierzyć oba elementy i sprawdzić, czy faktycznie dobrze pasują. Jednakże jak przekonują fachowcy, najlepiej kupić brodzik i kabinę prysznicową u tego samego producenta.

Kabinę prysznicową należy dopasować do wielkości łazienki i osób, które będą z niej korzystały. Najczęstszy wymiar brodzika to 80×80 cm, brodzik zaś ma standardową głębokość – 10-15 cm. Są oczywiście i inne modele, bardziej płytkie, nawet 4-centymetrowe, lecz i bardzo głębokie – 35 cm.

Brodziki produkuje się z różnych materiałów, przede wszystkim z akrylu, emaliowanej stali, ceramiki, drewna i granitu. Do najbardziej komfortowego korzystania z kabiny niezbędna jest przestrzeń znajdująca się przed nią. Musi mieć wymiary w podstawie 80-100 x 90-100 cm. Odstęp między kabiną a umywalką nie może być mniejszy niż 30 cm, bo będzie to mało komfortowe w codziennym korzystaniu. Tak samo od miski ustępowej powinien być zachowany odpowiedni dystans, co najmniej 20 cm.

Na pewno korzystnie jest wypróbować jeszcze w sklepie, czy standardowy wymiar brodzika i kabiny jest dla nas dobry i wygodny. Może bowiem być tak, że jednak potrzebujemy więcej miejsca, gdy bierzemy prysznic, i nie odpowiada nam przykładowo sposób, w jaki otwierają się drzwi kabiny. Wybór takich drzwi też jednak zależny jest od wielkości naszej łazienki. W mniejszych bardzo dobre są drzwi przesuwne lub harmonijkowe, większe zaś łazienki najlepiej wyposażyć w kabiny prysznicowe z drzwiami skrzydłowymi.

Jeśli chodzi o szkło kabiny, to możemy wybrać tworzywo przezroczyste lub matowe, bezbarwne, kolorowe, gładkie, można wybrać ciekawy nadruk, który imituje jakiś obraz. Szkło w kabinach prysznicowych pokryte jest warstwą zabezpieczającą przed osadzaniem się brudu i kamienia. Więcej pod tym adresem http://hobbydom.pl/kabina-prysznicowa-sprytny-sposob-na-niewielka-lazienke/